Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowa obecna podczas Dni Kultury Polskiej na Ukrainie

Facebook Twitter

Po raz dwudziesty w Berdyczowie świętowano Dni Kultury Polskiej. Na Ukrainie pojawili się nie tylko przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej.

fot. czestochowa.pl

Częstochowa jako jedyny samorząd miała podczas wydarzenia również swoją delegację. Dzięki temu odbyły się rozmowy o współpracy w obszarze edukacji, spraw społecznych czy samorządowej wymiany doświadczeń.

Miasto bardzo odległe od Częstochowy, natomiast okazuje się pod względem historycznym i kulturowym tak naprawdę miasta bardzo bliskie, ponieważ podobnie jak w Częstochowie ma Berdyczów klasztor. Bardzo duże skupisko Polaków jest właśnie w regionie Żytomierszczyzny, Berdyczowa. Byliśmy jedyną delegacją samorządów w Polsce, która uczestniczyła właśnie w tych dniach. Naprawdę bardzo dobra perspektywa do współpracy. Już trzy nasze częstochowskie szkoły zostały wyznaczone do takiej współpracy między szkołami w Berdyczowie. Myślę, że ten klimat będzie podtrzymywana, a współpraca będzie się rozwijała.

Jak mówi Rafał Piotrowski, naczelnik Wydziału Edukacji w częstochowskim magistracie, ważne jest podtrzymywanie więzi z Polakami na kresach wschodnich. Takie działania wpisują się w wiele z podejmowanych projektów w naszych szkołach:

Tam zaskoczyło mnie podejście ludzi do tego, że przybywa delegacja z Częstochowy, z tak odległego miasta, że jednak ludzie z Polski nie zapominają o Polakach, którzy cały czad dbają o polskość na wschodzie, że organizują w odległym Berdyczowie Dni Kultury Polskiej, ale też Ukraińcy, z którymi się spotykaliśmy, bardzo przychylni, są otwarci, z taką nadzieją, że my tę współpracę na poważnie rozpoczynamy

– o Dniach Kultury Polskiej na wschodzie, w ukraińskim Berdyczowie rozmawialiśmy z Rafałem Piotrowskim, naczelnikiem Wydziału Edukacji w Częstochowie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj