Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Częstochowa nas zachwyciła”- mówią uczniowie ze szkół z Kresów Wschodnich

Facebook Twitter

Częstochowa gości kilkudziesięciu polskich uczniów z Kresów Wschodnich. Dzieci i młodzież z zaprzyjaźnionych szkół z Litwy, Łotwy i Ukrainy jest aktualnie w naszym mieście na edukacyjnych wakacjach, gdzie m.in. kultywowana jest pamięć o ich przodkach.

fot. czestochowa.pl

Oprócz tego bliżej poznają Częstochowę oraz region:

Nasi goście przyjechali do Częstochowy, więc przede wszystkim chcemy pokazać nasze miasto i Jasną Górę, tym bardziej, że zbliża się najważniejsze dla Polaków święto. Młodzież pojedzie również do Krakowa, odwiedzi Wawel i Jurę Krakowsko-Częstochowską.

Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej będziemy zwiedzać naszą dawną stolicę, czyli Kraków, Ojców i przepiękną trasę Doliną Pstrąga

– mówią Małgorzata Witek – dyrektor „Mickiewicza” oraz Renata Krystek – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 – organizatorzy pobytu młodzieży z Kresów. Wrażeniami nt. wycieczki do Polski podzielili się z nami uczniowie z Litwy:

Radio JURA: Pierwszy raz w Polsce?

Nie, już po raz szósty. Może nawet więcej. Często tutaj bywam. To już jest kolejny wyjazd, ale w Częstochowie drugi raz. Byłam tu bardzo dawno, gdy byłam mała.

Nie mamy tutaj rodziny. Jesteśmy na wycieczce krajoznawczej. Jesteśmy zmęczone, ale miasto mnie zachwyciło. Jak tylko przyjechałam, zwróciłam uwagę na dworcu na piękne graffiti na ścianie. Od razu pomyślałam, że będzie tu wesoło i będzie co oglądać.

Częstochowa nas zachwyca

– mówią Wita i Agnes – uczestniczki edukacyjnych wakacji. Kolejnym organizatorem pobytu jest Zespół Szkół Kochanowskiego. Jak mówi dyrektor placówki – Mariusz Zawada, po przez takie spotkania chcemy pielęgnować relacje sąsiedzkie:

Ma to na celu zawiązanie współpracy, poznanie przez dzieci z Kresów historii Częstochowy i regionu, jak i zaprzyjaźnienie się polskich dzieci z dziećmi z Kresów. Myślę, że dla naszych dzieci jest to też lekcja patriotyzmu. Ci Polacy, którzy tam zostali, są naprawdę bardzo wielkimi patriotami i krzewią kulturę polską, język polski na Kresach.

Jakiego punktu wycieczki najbardziej nie mogą doczekać się uczennice z Litwy?

Np. Kraków, chociaż byłam tam wiele razy, ale zawsze jest miło i z chęcią zwiedzam, ponieważ jest tam bardzo fajnie. 

Ja też jestem podekscytowana. Bardzo czekam na wycieczkę na Jasną Górę i mam nadzieję, że mi się tam spodoba.

Goście z Kresów pozostaną w Polsce do 17 sierpnia.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022