Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowa miejscem akcji dla serii kryminałów, autorki z naszego miasta

Facebook Twitter

Częstochowa znów na kartach powieści, tym razem całej książkowej serii. Pisząca o Częstochowie Anna Krystaszek - to z wykształcenia pedagog, socjoterapeutka, ale z zamiłowania pisarka. Autorka mrocznych kryminałów i thrillerów najchętniej akcję swoich książek osadza właśnie w naszym mieście.

Anna Krystaszek

Trzy tytuły trafiły już na rynek, kolejne części jeszcze czekają na premierę:

Anna Krystaszek: Powieści to dla mnie są takie książki, które gdzieś tam są rzeczywiście duże. Natomiast te moje bardziej bym powiedziała, że to takie na szybko do przeczytania książki, trzymające w napięciu. Wydawca uznał, że są to thrillery psychologiczne. Ja bym bardziej powiedziała, że to są thrillery kryminalne. Może ta pierwsza książka była najbliższa właśnie psychologicznemu „W cieniu terapeutki”. Natomiast w kolejnych jest dużo wątków skupionych na śledztwie, na pościgu, więc myślę, że to już troszkę bardziej jest kryminalne. Muszę gdzieś stać na jakiejś półce. Tak więc jest to thriller psychologiczny.

Jak mówi Anna Krystaszek, chętnie miejsce akcji swoich powieści umieszcza w Częstochowie, bo to otoczenie, które dobrze zna, a przy tym Częstochowa ma odpowiedni, nieco tajemniczy klimat:

Anna Krystaszek: To jest seria poświęcona częstochowskiej policji i prokuratorowi, który jest ze Śląska, natomiast zakochał się i zamieszkał w Częstochowie. I tak naprawdę w większości pisze o Częstochowie. Miejsca, które znam, bardzo często takie, które gdzieś tam w jakiś sposób coś dla mnie znaczyły, które się przewijały i wtedy je opisuję. Zawsze mi się wydawało, że opisywanie właśnie miejsc to jest dla mnie jakiś tam problem. Natomiast czytelnicy mówią, że jak się udaje i że bardzo fajnie jest odnaleźć właśnie te miejsca, takie, które codziennie człowiek mija, a one znajdują się w książce i są opisane.

Droga do bycia zawodową pisarką była długa – potrzebna była wytrwałość, cierpliwość, ale i odrobina szczęścia:

Anna Krystaszek: Ciężko było w ogóle wydać książkę, bo jak napisałam, to dopiero przy drugiej książce odezwało się do mnie wydawnictwo. Zadzwonił pan, który mi tłumaczył, żeby się nie poddawać, żeby próbować. Później ta moja przygoda się za czas thrillerem psychologicznym.

Radio Jura: Mam nadzieję, że nie stoją jednak na półce, jak Pani mówi, tylko raczej trafiają do czytelnika.

Anna Krystaszek: Trafiają i są bardzo pozytywne recenzje. Bardzo mi się podoba to, że ludzie, czytelnicy mówią, że są nieodkładane te moje książki.

Radio Jura: To dla autora taki komplement.

Anna Krystaszek: Tak, że jak już zaczynają czytać, to to muszą skończyć. Także dla mnie to jest ogromny komplement. Nie spodziewałam się, że chyba będzie aż tak dobrze.

Z autorką kryminałów o Częstochowie – Anną Krystaszek rozmawiał Mariusz Osyra.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 czerwca 2023