Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowa liczy na 28 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Facebook Twitter

Miasto chce za te pieniądze ocieplić TZN, wyremontować ulicę Jasnogórską i zmodernizować budynek Stacji Pogotowia Ratunkowego. Podczas oceny wniosków mają być brane pod uwagę kryteria takie jak m.in. kompleksowość inwestycji; ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko; uwzględnienie zrównoważonego rozwoju; pomoc osobom z niepełnosprawnościami.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych ma dostarczać bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, w których przychody uderzyła pandemia koronawirusa. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19.

Częstochowa zdecydowała się więc ubiegać o wparcie dla termomodernizacji budynków Technicznych Zakładów Naukowych (wartość tej inwestycji – a zarazem wnioskowana przez miasto kwota dofinansowania – to 14 mln 200 tys. zł), przebudowy ulicy Jasnogórskiej (9 mln 200 tys. zł) oraz modernizacji budynku Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Kilińskiego (5 mln zł). W sumie więc chodzi o 28 mln 400 tys. zł.

Przypomnijmy, że podczas pierwszego ,,rozdania” RFIL fundusze były przydzielane algorytmicznie – wszystkie gminy i powiaty dostały pieniądze z łącznej puli 6 mld zł. W kolejnej odsłonie RFIL (w której nabór trwał do końca września) samorządy mogły starać się o fundusze na konkretne zadanie. Na liście projektów zgłoszonych przez Częstochowę znalazły się m.in. zadania, na które miasto starało się o zewnętrzne wsparcie już od pewnego czasu – z zakresu infrastruktury drogowo-komunikacyjnej, zdrowotnej, oświatowej lub kulturalnej. W ramach tego pierwszego podziału Częstochowa otrzymała 25,1 mln zł, a w drugim – 7,5 mln zł.

Samorząd ma nadzieję, że z tego najnowszego podziału środków RFIL Częstochowa będzie mogła skorzystać tak, aby ostateczna kwota wsparcia była bliższa wcześniejszemu, proporcjonalnemu podziałowi środków. Tym razem rząd ma do rozdysponowania łącznie 1,65 mld zł.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych ma dostarczać bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, w których przychody uderzyła pandemia koronawirusa. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2023