Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowa chce mieć własne laboratorium by szybciej wykyrwać koronawirusa

Facebook Twitter

Jeszcze przed Wielkanocą – prezydent Krzysztof Matyjaszczyk zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego, aby utworzyć w północnej części naszego województwa laboratorium wykonującego testy na koronawirusa.

fot. DarkoStojanovic/pixabay.com

Swój apel uzasadniał tym, że w woj. Śląskim są tylko dwa laboratoria do wykonywania testów, przez co mieszkańcy Częstochowy i okolic długo czekają na wynik. Odpowiedzi – póki co – brak.

Czekamy ciągle na decyzję o utowrzeniu laboratorium na naszym terenie, terenie subregionu północnego. Wiemy, że te laboratoria powstały już w wielu różnych miejscach. Wiemy też, że nasz szpital stara się o utworzenie takiego laboratorium, wspieramy go w tych działaniach. Wierzymy, że w końcu uda się to zrobić i że wymazy nie będą musiały jechać na Śląsk, tylko u nas będą mogły być badane na miejsce.

– mówił Prezydent Częstochowy – Krzysztof Matyjaszczyk. Jak dodaje, utworzenie laboratorium przyniosłoby też oszczędności:

To na pewno będzie taniej dla nas, czyli tych którzy finansują pracę wymazobusu, bo ten wymazobus nie będzie musiał każdego dnia jeździć wielu kilometrów po zebraniu wszystkich wymazów, a po za tym myślimy, że to potrzeba mieszkańców, by szybko i tu na miejscu dowiadywać się jakie są wyniki badań.

Prezydent Częstochowy liczy także na wariant, że epidemia ustanie i laboratorium nie będzie potrzebne:

To nie jest nasza decyzja, czekamy na nią od służb, które mogą ją podjąć więc trzymam za nią kciuki albo, że za chwilę nie będzie ona nam potrzebna, bo nie będziemy musieli się martwić jak badać, gdyż liczba zakażonych i podejrzanych spadnie na tyle, by nie musieć się tym przejmować.

– dodaje prezydent Częstochowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 marca 2021