Garniec Smaków

Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czerwony pojemnik na elektrośmieci stoi w Twojej okolicy? Sprawdź, co możesz do niego wyrzucić

Facebook Twitter

Czerwone pojemniki na elektrośmeci już są w Częstochowie. Rozlokowano na terenie miasta ostatnie z kontenerów, planowanych w ramach ogólnopolskiego systemu „Elektryczne Śmieci”. Mają gwarantować bezpieczny, ekologiczny i łatwo dostępny odbiór zużytej elektroniki.

fot. czestochowa.pl

W częstochowskich dzielnicach stanęły łącznie 32 kontenery, nie wszędzie było jednak na nie odpowiednie miejsce:

Na koniec roku zebraliśmy ponad 12 ton odpadów. Teraz pojawiły się pojemniki na terenie Spółdzielni Północ, Spółdzielni Hutnik, które nam też udostępniły teren bezpłatnie i też na wniosek radnych na ul. Wielkoborskiej, przy terenie szkoły. Oczywiście te lokalizacje, które są teraz, one mogą się zmieniać. Będziemy śledzić ile mieszkańcy oddają odpadów. Blokadą jest dostępność terenu, bo tereny muszą być miejskie, ewentualnie ktoś musi nam je bezpłatnie udostępnić tak, żeby miasto nie ponosiło kosztów ich użytkowania

– jak tłumaczy Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych, dotąd mieszkańcy mieli kłopoty by właściwie się pozbywać zużytych elektrourządzeń, tymczasem mamy ich w domach coraz więcej. Przypominamy: do czerwonych pojemników wrzucamy odpady o wielkości do 50 cm:

Większe można oddać do punktu stacjonarnego na Sobuczynie bądź są też firmy komercyjne, które odpady większe odbierają, tylko wtedy to będzie pewnie usługa już płatna, natomiast my gwarantujemy mieszkańcom bezpłatny dostęp do stacjonarnego punktu na Sobuczycie oraz 32 punkty na terenie miasta na małą elektronikę, czyli baterie, słuchawki, tonery, stare komputery, więc to wszystko można tam wrzucić i nasz partner regularnie to opróżnia.

Kontener pomieści niewielki sprzęt elektryczny czy elektroniczny, dodaje Łukasz Kot, dyrektor w Centrum Usług Komunalnych. To dobre punkty by pozbyć się starego telefonu, ale też żarówek czy baterii, które nie mogą trafiać do śmieci zmieszanych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj