Cybersecurity Day 2025 na Politechnice Częstochowskiej
Cyberzagrożenia i konieczność ochrony naszych danych w dobie internetowych oszustw i przestępstw hakerów, były tematem w Politechnice Częstochowskiej. Wydarzenie miało promować idee bezpieczeństwa w Internecie.

Szacowany czas czytania: 02:33
Wiedzą podzielili się eksperci i pasjonaci:
Sabina Szymoniak: Każdy człowiek jest narażony na cyberatak, bo jego dane mogą być przetwarzane w różnych sytuacjach, chociażby przez pracodawcę, w ZUSie, przychodnię. No i taki system może zostać zaatakowany i wtedy dojdzie do wycieku danych. Warto chronić swoją prywatność, czyli im mniej informacji o sobie publikujemy w internecie, tym lepiej, ponieważ z różnymi cyberprzestępcami możemy mieć do czynienia, mogą w różny sposób nas zaatakować, na przykład w ten sposób, że będą śledzić nasze aktywności i w ten sposób będą w stanie wiedzieć, kiedy nas nie ma w domu, żeby nasze mieszkanie okraść.
O tym w jaki sposób najskuteczniej chronić się przed cyberatakami mówiła dr inż. Sabina Szymoniak z Wydziału Informatyki i Sztucznej Inteligencji.
Aby dowiedzieć się więcej o cyberbezpieczeństwie, warto znać narzędzia, które pomogą nam chronić swoje dane, wizerunek czy finanse.
Aleksandra Pyrkosz Dziubczyk: To używanie między innymi menadżerów haseł do wielu różnych portali. Mamy ich tak dużo, że ciężko jest zapamiętać każde jedno osobne hasło. Dlatego używanie menadżerów haseł ułatwia nam to zadanie. One generują to za nas i my tylko po prostu pamiętamy jedno hasło do tego menadżera. Jeżeli znajomy do nas pisze z prośbą o blika, to absolutnie mu nie odpisywać, tylko spróbować skontaktować się z nim inną metodą kontaktu. Na przykład zadzwonić do niego i zapytać się, czy to faktycznie on prosi o tego blika. Nie podajemy swoich żadnych danych finansowych czy też właśnie kodów BLIK osobom, nawet bliskim. Nawet mamie, tacie, siostrze i tak dalej.
Coraz popularniejsze są także przestępstwa metodą na blik, dlatego przy takich transakcjach powinniśmy zachowywać szczególną czujność, przestrzega mgr inż. Aleksandra Pyrkosz Dziubczyk – doktorantka z Politechniki. Cybersecurity Day 2025 to wydarzenie dotyczące bezpieczeństwa w sieci, które już na stałe wpisało się w kalendarz imprez uczelni. Radą służyli też specjaliści z zakresu bankowości elektronicznej:
Andrzej Kazimierczak: Przestępcy stosują bardzo skuteczne metody socjotechniki w taki sposób, żeby wzbudzić w nas pewne emocje. Jeżeli do klienta dzwoni ktoś i mówi, że: „właśnie dokonano jakiegoś przestępczego wejścia na Pana konto i są zagrożone swoje pieniądze”, no to w większości przypadków każdy z nas się zaniepokoi i jeśli ta osoba po drugiej stronie przedstawi nam metodę, jak zapobiec temu, i tutaj się nie zatrzymamy, nie zastanowimy to wówczas przestępca prosi nas o kody, a my zaaferowani szybkością, strachem, presja działa szybko. Zdarza się, że klienci podają te kody i wówczas droga do ich kont jest po prostu otwarta.
– dodaje Andrzej Kazimierczak, pracownik jednego z banków.
Czytaj także: