Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Coraz mniej ślubów w Częstochowie

Facebook Twitter

Coraz mniej ślubów w Częstochowie, podsumowuje coroczne statystyki zawieranych związków małżeńskich Urząd Stanu Cywilnego. W 2022 roku na uroczyste „Tak" zdecydowało się w naszym mieście 785 par.

Dotyczy to zarówno ślubów cywilnych jak i konkordatowych:

Rafał Bednarz: Jest to tendencja spadkowa, bo jeszcze w 2018 roku rejestrowaliśmy ponad 1000 tego typu ślubów łącznie. Oczywiście ma to ścisły związek z demografią. Po prostu w tej chwili w okres zakładania rodzin weszły roczniki, które są z niżu demograficznego, stąd zawieranych jest mniej małżeństw, rodzi się też mniej dzieci. Szczególnie jest to widoczne w kontekście zmniejszenia się liczby ślubów konkordatowych, bo o ile ogólna liczba ślubów się zmniejsza, to ten spadek jest mniej widoczny wśród ślubów cywilnych, które często zawierają osoby,  które już były wcześniej w związkach małżeńskich.

Wśród ślubów zawieranych przez obcokrajowców – bądź takich, gdzie jedna z osób jest obcokrajowcem – z oczywistych względów dominowali obywatele Ukrainy. W ubiegłym roku bardzo popularne stały się śluby poza Urzędem Stanu Cywilnego, w hotelach czy restauracjach. Przybywa takich uroczystości z roku na rok:

Rafał Bednarz: Nie mówimy tu o tzw. ślubach plenerowych, bo to hasło, które się często używa, ale generalnie śluby rzadko kiedy się odbywają w plenerze, na dworze, tylko najczęściej są to hotele, restauracje, choćby z tego powodu, że ciężko przewidzieć z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem prognozę pogody, w związku z tym pary decydują się na ślub w lokalach, we wnętrzu. W zeszłym roku mieliśmy 26 takich ślubów i od kiedy złagodziły się przepisy w tym zakresie, co miało miejsce w 2015 roku, był to rok rekordowy pod względem liczby takich ślubów

– oceniał Rafał Bednarz, kierownik USC w Częstochowie.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2023