Co zrobić z psem, gdy mamy zaplanowany urlop? Lekarz weterynarii radzi posiadaczom zwierząt
Częstochowianie z planem urlopowym, ale co z posiadanym w domu czworonogiem? Gdy wyjeżdżamy na wakacje, nie zawsze jesteśmy w stanie zabrać ze sobą psa. Korzystamy wówczas z uprzejmości rodziny i znajomych, czasem wybieramy hotel dla psów.
Co zrobić z psem, gdy mamy zaplanowany urlop?
Jak najlepiej przygotować zwierzę do zmiany miejsca i otoczenia?
Justyna Sobieraj: Te zwierzaki zapoznawać z obcymi ludźmi, z rodziną, żeby się nie bały się zostawiać w cudzych mieszkaniach. No i co jest ważne u szczeniaczka, nie witać się, nie żegnać się jak wychodzimy, wychodzenie z domu, zostawianie zwierzęcia, to ma być dla niego całkiem normalny proces, to nie ma być, nie wiadomo jakie wydarzenie, że musimy go przepraszać i wtedy można dopiero w takim hoteliku myśleć. Jeżeli takiej pracy od podstaw nie mamy, no to faktycznie lepiej kogoś z rodziny zaufanego, kto to zwierzę zna zaangażować do takiej opieki.
Radzi Justyna Sobieraj, lekarz weterynarii z Częstochowy. Wyjeżdżamy na wakacje, a nasz domowy pupil pozostaje w hoteliku lub u rodziny. Co zrobić, aby pies stresował się mniej z powodu rozłąki?
Justyna Sobieraj: Jeżeli właśnie jakieś legowisko ma ten zwierzak, to czy do hoteliku, czy do jakieś rodziny go dajemy, to jego miejsce z nim razem zabrać, żeby miał namiastkę domu. No i druga ważna sprawa, jeżeli chodzi o hotele, to jest profilaktyka u takich psiaków, bo to są jednak duże grupy zwierząt w jednym miejscu, także trzeba dbać o szczepienia, odrobaczania, przed takim wyjazdem idealnie jest psa zastępować, bo to jednak inna osoba będzie to zwierzę wyprowadzała, nie wie, jakie ma zwyczaje na spacerach.
Weterynarz radzi, aby w przypadku kota raczej nie zmieniać jego miejsca pobytu, takie zwierzęta bardziej przystosowują się do swojego otoczenia, mniej do opiekunów. Koty lepiej znoszą rozłąkę z właścicielami. Pies za to sukcesywnie musi nabierać zaufania do osób, które zajmą się nim podczas urlopu właścicieli:
Justyna Sobieraj: Nie wprowadzać od razu obcej osoby, która się będzie tym zwierzakiem zajmowała, tylko wziąć na kilka spacerów z właścicielem, żeby ta osoba się mogła zapoznać jak ten psiak się po prostu zachowuje, no a później tak naprawdę jeszcze można się pokusić o konsultację z lekarzem weterynarii, czy nie wprowadzić jakiś ziołowych leków uspokajających.
Posiadaczom czworonogów na wakacje radą służyła lekarz weterynarii Justyna Sobieraj.
Czytaj także: