Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Co zmienić w transporcie, komunikacji, drogach? Konsultacje dotyczące mobilności

Facebook Twitter

Powstanie Plan Zrównoważonej Mobilności dla Subregionu Północnego Województwa Śląskiego. Obejmie Częstochowę i kilka okolicznych powiatów. Już trwają konsultacje dotyczące mobilności. Co to oznacza? Tłumaczymy.

Piotr Grzybowski, zastępca prezydenta miasta Częstochowy

Samorządy zachęcają nas do współpracy, a co to oznacza w praktyce? O konsultacje dotyczące mobilności pytaliśmy wiceprezydenta miasta.

Piotr Grzybowski: To jest przełomowe, bo nigdy takiego dokumentu w naszym subregionie nie mieliśmy. Czas skończyć z myśleniem o mieście, tylko w jego granicach. 40 tys. osób, które codziennie wjeżdża do Częstochowy, przyjeżdża głównie z okolicznych gmin i powiatów. Zarządzając transportem, komunikacją, trzeba zacząć patrzeć dużo szerzej, nie ograniczać się tylko właśnie do transportu czy komunikacji, ale mówiąc o mobilności patrzeć na pociąg, autobus, na ruch pieszych.

Podpowiedzi mieszkańców subregionu mogą być cennymi obserwacjami i sugestiami. Mogą to być pomysły odnośnie rozwiązań drogowych, potrzeb konkretnych grup osób, otoczenia, zmian rozkładów czy zupełnie nowych, niewdrażanych dotąd inwestycji. Stąd ogłoszone konsultacje,

Konsultacje dotyczące mobilności potrwają od 27 lutego do 5 marca w całym subregionie.

Piotr Grzybowski: Program, którego beneficjentem będą wszystkie gminy Częstochowa, skorzysta na tym najbardziej, dlatego że my dzisiaj najbardziej na tym cierpimy. Te korki są u nas, ten ruch cały kumuluje się u nas, ale tak naprawdę chodzi o to, żeby poprawić dostępność, mobilność to jest tak naprawdę poprawa dostępności do usług publicznych wszystkich mieszkańców naszego subregionu. Będziemy w tym roku ten dokument tworzyć, natomiast wdrażać będziemy go na pewno przez kilka, jak nie kilkanaście lat.

Konsultacje dotyczące mobilności

fot.pixabay.com

Mobilność wymaga poprawy nie tylko w Częstochowie, ale i powiatach kłobuckim czy myszkowskim. Biorąc udział w konsultacjach możemy mieć realny wpływ na plany samorządów i zmiany w naszej miejscowości, mówi nasz rozmówca.

Zaproponować można bardzo wiele

–  mówi Radiu Jura wiceprezydent miasta Piotr Grzybowski.

Piotr Grzybowski: Pewne pomysły dotyczące infrastruktury, sposoby organizacji transportu, organizacji samego ruchu, buspasy, zmiana w funkcjonowaniu świateł, ale również to, żeby na przykład pewne agencje urzędy może zlokalizować w innych miejscach. Tematem do konsultacji jest np. stworzenie jakiegoś punktu obsługi na terenie dworca czy też na terenie dużej galerii handlowej. To są też pomysły, które mówią o tym, że można te mobilności i dostępność do tych usług poprawić.

Dzięki planowanej strategii gminy będą mogły też skuteczniej zabiegać o unijne pieniądze. Więcej znajdziecie na stronie programu www.subregion-polnocny.pl.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj