Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Co z tymi biletami? Drożej za jednorazowe przejazdy, a może pomysł z 20-minutowym biletem?

Facebook Twitter

Młodzi Demokraci apelują do władz MPK o wprowadzenie 20-minutowego biletu w swojej ofercie dla pasażerów. Jak przekonują, takie rozwiązanie sprawdza się w większych miastach, a propozycja może ulżyć portfelom mieszkańców.

Dzień bez samochodu
fot. czestochowa.pl

Od 1 września w autobusach i tramwajach mamy bilety czasowe, za jednorazowe przejazdy płacimy też drożej.

Wojciech Bojarski: Przedstawiliśmy 20-minutowy bilet. Chcemy wprowadzić tę taryfę do cennika w Częstochowie, ponieważ jest to rozwiązanie, które już funkcjonuje w wielu miastach. Jest ono najniższą taryfą. Każdy, kto korzysta z komunikacji miejskiej się ze mną zgodzi. Gwarantuję

– mówi Wojciech Bojarski – pomysłodawca projektu. Przedstawiony projekt trafił do magistratu i MPK. Jak mówią autorzy pomysłu, nie jest to rozwiązanie adresowane stricte do młodzieży. Uczniowie są jednak pasażerami komunikacji podobnie jak pozostali częstochowianie:

Wojciech Bojarski: Projekt jest oczywiście dla wszystkich. Jest to młodzieżowe rozwiązanie. Podwyżka, która od 1 września weszła w życie, naprawdę uderzyła w wiele osób. Osobiście mogę o tym powiedzieć. Jak zobaczyłem, jaka jest różnica, to uderza człowieka.

Czy taki zaproponowany projekt może znaleźć uznanie w MPK?

Maciej Hasik: Modyfikacje, które od 1 września w Częstochowie zostały wprowadzone, właśnie odpowiadają na zapotrzebowanie młodych, o których dzisiaj mówimy, bowiem bilet jednorazowy został zastąpiony biletem czasowym i on pozwala albo na przejazd jednym autobusem i tramwajem 20-minutowy, 30-minutowy czy godzinny albo w przypadku przesiadek musimy się zmieścić w tym 45-minutowym bądź godzinnym limicie. Osoby, które miałyby korzystać z biletu 20-minutowego, musiałaby w ciągu tych 20 minut przesiąść się z autobusu na autobus bądź z autobusu na tramwaj, co tak naprawdę jest bardzo rzadkie, żeby podróż 20-minutowa dwoma środkami komunikacji miejskiej miała miejsce.

Jak mówi Maciej Hasik – rzecznik częstochowskiego MPK, z takiego rozwiązania skorzystałaby znikoma liczba pasażerów. A czy proponowane zmiany podobają się mieszkańcom płacącym za przejazdy?

Fajnie, że ludzie się angażują w miasto. Pomysł jest całkiem dobry, ale nie wiadomo, czy to się uda. Codziennie do szkoły jeździłem, więc myślę, że bardzo często.

To dobry pomysł.

Jak przyjeżdżają uczniowie spoza miasta i chcą dojechać do szkoły, akurat by się taki bilet przydał.

Myślę, że dla osób spoza miasta Częstochowa, bo osoby z Częstochowy mogą sobie kupić kartę miejską i ją opłacać

– dodają młodzi pasażerowie komunikacji miejskiej w Częstochowie.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024