Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Co z ruchem lotniczym? Z Pyrzowic będzie można odlecieć dopiero 20 czerwca. Wszystko z powodu sytuacji epidemiologicznej w województwie śląskim

Facebook Twitter

Mimo, że katowickie lotnisko jest gotowe do wznowienia lotów w nowym reżimie sanitarnym, to jednak Polskie Linie Lotniczej nie zdecydowały się na powrót ruchu pasażerskiego.

fot. Katowice Airport

Lotnisko Katowice Airport już od poniedziałku (1.06.) jest w pełni gotowe do obsługi ruchu pasażerskiego – zarówno krajowego, jak i międzynarodowego – w nowym reżimie sanitarnym. Osoby odprowadzające lub oczekujące na przylot podróżnych nie będą wpuszczane na teren terminali. Wyjątek stanowią osoby, które towarzyszą pasażerom wymagającym specjalnej opieki. Istotną zmianą będzie kontrola temperatury ciała każdego pasażera wylatującego. W Pyrzowicach kamery termowizyjne zostały zainstalowane przy centralnym wejściu do terminalu pasażerskiego „A”. Osoby z objawami COVID-19, podlegać będą dwukrotnemu pomiarowi temperatury. W przypadku ich potwierdzenia, personel kontrolujący odmówi wejścia do budynku terminala.

A z jakimi jeszcze obostrzeniami musimy się liczyć przed odlotem?

Wszyscy przebywający na terenie lotniska muszą obowiązkowo nosić maseczki ochronne lub przyłbice. Do dyspozycji pasażerów udostępnione zostały automaty, w których zakupić można także jednorazowe rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji. Na lotnisku obowiązuje zachowywania dystansu minimum 1,5 metra. Kolejnymi działaniami objęte są stanowiska do odprawy biletowo-bagażowej, bramki do boardingu oraz informacja lotniskowa. Zostały one wyposażone w ścianki z pleksi, oddzielające pracowników lotniska od podróżnych. Pasażerów mających taką możliwość zachęca się do skorzystania z odprawy internetowej oraz posiadania kart pokładowych w wersji elektronicznej (na telefonach, tabletach itd.). Nowymi zasadami objęto również procedury przylotu.

W ramach nowego reżimu sanitarnego, firmy odpowiadające za obsługę naziemną statków powietrznych stosować będą procedurę boardingu strefowego pasażerów. W przypadku, gdy w ramach tej procedury wykorzystywane są autobusy, wówczas pod uwagę brana będzie zwiększona ich liczba w celu dostosowania się do bezpiecznych fizycznych odległości.

Nowymi zasadami objęto również procedury przylotu. Na pokładzie statku powietrznego podróżny będzie miał obowiązek wypełnienia Karty Lokalizacyjnej Pasażera, którą trzeba będzie oddać po zakończeniu lotu. Po przylocie i odebraniu bagażu, pasażerowie proszeni będą o jak najszybsze opuszczenie lotniska.

Pandemia koronawirusa wpłynie na proces obsługi podróżnych zarówno na lotnisku, jak i na pokładzie statku powietrznego. Podróżni muszą liczyć się z tym, że ze względów na dodatkowe procedury, czas całkowitej obsługi na lotnisku przed wylotem może się wydłużyć. Nieustająco będziemy dokładali wszelkich starań, by w nowym reżimie sanitarnym, pasażerowie przebywający na terenie lotniska czuli się komfortowo i bezpiecznie. W sytuacji pandemii, ochrona zdrowia jest naszym priorytetem, dlatego ściśle wypełniamy wytyczne dotyczącego nowego reżimu sanitarnego określone przez władze lotnicze. – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.

Zagrożenie wirusem SARS-CoV-2 oraz aktywne przeciwdziałanie pandemii spowodowało najpierw stopniowe, a następnie praktycznie całkowite wyłączenie działalności polskich regionalnych portów lotniczych, w tym Katowice Airport. Od 15 marca 2020 roku w Pyrzowicach ustał masowy ruch pasażerski – zarówno regularny, jak i czarterowy. Pomimo zakazu lotów w ruchu pasażerskim, port lotniczy w Pyrzowicach utrzymuje cały czas zdolności operacyjne. Wynika to z faktu, że zakaz lotów nie obejmuje m.in. rejsów cargo oraz tych, które są związane np. z przebazowaniami samolotów na przeglądy techniczne. W Katowice Airport cały czas realizowane są regularne rejsy towarowe na czterech kierunkach, więc terminal cargo pracuje siedem dni w tygodniu, praktycznie bez przerw. Funkcjonuje także baza techniczna do obsługi samolotów. Nie zmienia to faktu, że w trakcie ponad 70 dni obowiązywania zakazu lotów pasażerskich, liczba operacji startów i lądowań w Katowice Airport spadła o ponad 90%. Decyzję Rządu RP, od 1 czerwca 2020 roku, możliwe jest wykonywanie rejsów pasażerskich w ruchu krajowych. Polskie Linie Lotnicze LOT zdecydowały, że na razie krajowe połączenia wykonywane będą pomiędzy Warszawą, a ośmioma lotniskami regionalnymi. Ze względu na sytuację epidemiczną w województwie śląskim, nie ma na tej liście Katowice Airport, pomimo faktu, że port spełnia wszystkie wymogi związane z obsługą ruchu w nowym reżimie sanitarnym. Rejsy krajowe PLL LOT z Katowice Airport mają wystartować 20 czerwca 2020 roku.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln podróżnych. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo. GTL SA, przed pandemią koronawirusa prognozowało, że w 2020 roku linie lotnicze przewiozą z i do Pyrzowic rekordowe 5,5 mln podróżnych. Bezprecedensowy kryzys branży lotniczej, wywołany pandemią, wymusił konieczność weryfikacji prognoz ruchu. Obecnie GTL SA spodziewa się, że w 2020 roku z siatki połączeń Katowice Airport skorzysta o ponad połowę mniej podróżnych niż w 2019 roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj