Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Co z rowerami miejskimi? Decyzja jeszcze w tym tygodniu. Była tylko jedna oferta i okazała się za droga

Facebook Twitter

Samorząd ma w tym roku spory problem z uruchomieniem systemu Rowerów Miejskich. Najpierw miał to być kwiecień, później maj, teraz wszystko wskazuje na kolejne opóźnienie, a start zapewne przesunie się na czerwiec. Po raz drugi trzeba będzie rozpisać przetarg.

Jak informuje Centrum Usług Komunalnych, tylko jedna firma złożyła ofertę. To Nextbike, który obsługiwał dotąd miejski system. Niestety zaproponowana cena przekracza możliwości finansowe miasta:

Jest tylko jedna oferta, w związku z czym nie jest tajemnicą, że nas ta oferta zaskoczyła finansowo, niestety negatywnie. Musimy się zastanowić, co zrobić, bo ciężko jest sobie wyobrazić Częstochowę bez rowerów miejskich. Z drugiej strony ciężko jest przepłacać w tych trudnych czasach za usługi. Mówiliśmy od kwietnia, że jest światowy boom na rowery, który się też złożył z tym, że niestety są opóźnienia w dostawach części i to się przekłada na tę stawkę oferowaną. Jest problem z dostępnością rowerów i to też widać w stawce

– tłumaczy Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych. Wedle wcześniejszych zapowiedzi, miasto miało rozszerzyć system o nowe stacje. Wiemy, że na razie do tego nie dojdzie. System ma ruszyć, mimo rezygnacji w tym sezonie z rowerów w wielu miastach:

Niektóre miasta okroiły system rowerów miejskich, niektóre miasta nie podjęły decyzji o starcie rowerów czy podjeły decyzje o niestartowaniu rowerów miejskich ze względu na to, żeby nie płacić dwa razy więcej. Musimy dbać o pieniądz publiczny i to też jest bardzo ważne. Mamy jeszcze jeden pomysł w zanadrzu, który nie wpłynie raczej na opóźnienie startu rowerów miejskich, ale to są nasze tajemnice negocjacyjne i nie chciałbym ich teraz zdradzać.

Rowery miejskie z roku na rok cieszyły się u nas coraz większym zainteresowaniem. W ubiegłym roku wygasła umowa z firmą Nextbike, która w postępowaniu przetargowym jako jedyna chciała zająć się ich obsługą w Częstochowie:

Mieliśmy jeszcze jedno wpłacone wadium, więc byliśmy zdziwieni, że nie ma drugiej oferty. Firma wpłaciła wadium, a oferty nie złożyła. O rowery pytały 3-4 firmy, więc to się cieszyło zainteresowaniem, natomiast te firmy bardzo chciały się zabezpieczyć, jeżeli chodzi o czas reakcji naprawy, relokacje, byśmy mieli wpływ na to, że rowery byłyby mniej dostępne dla mieszkańców, gdybyśmy poszli im na rękę, więc stanowczo mówiliśmy, że zależy nam na tym, żeby system był elastyczny i szybki dla mieszkańca.

Jeszcze w tym tygodniu ma zapaść decyzja, co do startu częstochowskiego systemu rowerów, dodaje Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj