Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Co się dzieje z Twoją polisą OC po zezłomowaniu samochodu? [materiał partnera]

Facebook Twitter

Zdarzają się sytuacje kiedy koszty naprawy samochodu przekraczają jego wartość. W tych przypadkach należy wiedzieć jakie masz możliwości związane z podejmowaniem jakichkolwiek ruchów. Po pierwsze auto można sprzedać, lub po prostu zezłomować. Te drugie rozwiązanie jest na tyle korzystne, że spokojnie można ubiegać się o zwrot składki OC. Warto przeczytać poniższy tekst, aby dowiedzieć się więcej o OC po złomowaniu samochodu.

mat. nadesłany

Jak napisać pismo o zwrot ubezpieczenia OC?

Tanie OC jest niewątpliwie największym autem. W każdej sytuacji w przypadku wykupu OC można prosić o zwrot ubezpieczenia, kiedy pojazd został zezłomowany. Należy jedynie wiedzieć, co należy zrobić, aby do zwrotu ubezpieczenia doszło. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują na swoich stronach internetowych formularze, potrzebne do rozpoczęcia procesu wypłaty środków. Jeśli z jakiś powodów nie możesz skorzystać z gotowego druku, stwórz swoje w oparciu o te dane:

 • dane dotyczące pojazdu
 • miejsce i data sporządzenia wniosku
 • Twoje dane, wraz z PESEL
 • numer polisy
 • dane dotyczące pojazdu
 • dane ubezpieczyciela
 • informacje o wyrejestrowaniu auta
 • numer rachunku bankowego
 • podpis

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrejestrowania auta po złomowaniu?

Do zwrotu ubezpieczenia potrzebny jest dokument potwierdzający wyrejestrowanie pojazdu łącznie z przekazaniem go do stacji demontażu. Na tym wniosku należy przedstawić:

 • dowód uiszczenia opłaty
 • kartę pojazdu
 • dowód rejestracyjny
 • tablice rejestracyjne auta
 • zaświadczenie o demontażu pojazdu, lub też zaświadczenie o przyjęciu niekompletnego auta

Warto wiedzieć, że od leganie działającej stacji w której pojazd można demontować pojazd otrzymasz zaświadczenia dotyczące całego procesu, oraz unieważnione dokumenty. Bez kompletu dokumentacji nie można wyrejestrować auta.

Co się dzieje z ubezpieczeniem OC po złomowaniu samochodu?

W sytuacji kiedy nie ma już pojazdu, odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego ustaje. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, oraz Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w chwili wyrejestrowania auta umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu. Co zatem to oznacza? Zwrot ubezpieczenia.

Jak otrzymać zwrot składki OC po wyrejestrowaniu auta?

Towarzystwo ubezpieczeniowe samo z siebie nie zwraca się do właścicieli pojazdów ze zwrotem części składek OC. Jeśli zależy Ci na zwrocie musisz poinformować je o wyrejestrowaniu auta. W związku z tym należy napisać krótkie pismo, oraz dołączyć do niego dokument potwierdzający wyrejestrowanie pojazdu. Oficjalnie pismo nie zawsze będzie wymagane, bo z reguł firmy ubezpieczeniowe dopuszczają przekazywanie informacji, według poniższych sposobów:

 • poprzez konto klienta, które towarzystwo ubezpieczeniowe założyło każdemu klientowi na swojej stronie internetowej
 • drogą mailową na adres kontaktowy do biura obsługi klienta
 • telefonicznie, przy udziale konsultanta, za pomocą infolinii towarzystwa ubezpieczeniowego

Instrukcje na temat zgłoszenia wyrejestrowania auta, znajdziesz na stronie internetowej Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Jak wygląda zwrot składki przy OC na raty?

Jeśli kupiłeś ubezpieczenie OC w formie ratalnej, to w momencie wyrejestrowania pojazdu, nie będziesz już zobligowany płacić kolejnej raty składki. W dalszym jednak ciągu musisz informować ubezpieczyciela o wyrejestrowaniu pojazdu. Jeśli tego nie zrobisz, otrzymasz wezwanie do zapłaty, zgodnie z harmonogramem.  Przykładem może być właściciel który kupił ubezpieczenie OC i wybrała płatność rozłożoną na cztery raty. Pierwszą ratę udało się szczęśliwie opłacić przy podpisywaniu umowy, zaś druga planowana była na koniec maja. Auto zostało wyrejestrowane w połowie miesiąca, jednak właściciel nie poinformował ubezpieczyciela. Tym sposobem wysłane zostało wezwanie do zapłaty zaległości, więc  w trybie natychmiastowym trzeba było wyjaśnić sprawę. Jeśli nie chcesz wyjaśniać przyczyn nie opłacenia składki na szybko, oraz w stresie, wyślij odpowiednią dokumentację do towarzystwa już w momencie otrzymania zaświadczenia od stacji demontażu pojazdu.

Szukasz taniego OC? Sprawdź porównywarkę ubezpieczeń Compero.pl.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024