Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Co dziesiąty uprawniony częstochowianin zagłosował w Budżecie Obywatelskim. Przeszło 155 zadań

Facebook Twitter

Głosy zostały podliczone, w tegorocznej 9. edycji Budżetu Obywatelskiego oddało je blisko 20 tys. częstochowian. Wybrane przez mieszkańców najlepsze propozycje to łącznie 155 projektów: 7 ogólnomiejskich i 148 w dzielnicach.

Posłuchaj co mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Krzysztof Matyjaszczyk: Budżet obywatelski cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i ta edycja pokazała taką tendencję. Frekwencja w tym roku wynosiła 9,68%, to znaczy, że zagłosowało 19 957 osób, to niezała frekwencja gdybyśmy porównali z innymi miastami w Polsce.

Najwięcej głosów oddano w Kiedrzynie, ale w skali miasta frekwencja była nieduża.

Za to chętnie głosowaliśmy na projekty ekologiczne, dotyczące ochrony zwierząt, czy na rzecz miejskiej biblioteki

– mówiła Agata Wierny z częstochowskiego magistratu.

Konferencja prasowa w UM/ fot. czestochowa.pl

Wśród zadań ogólnomiejskich najwięcej punktów otrzymał projekt pn. „Pomagamy bezdomnym zwierzętom z częstochowskiego Schroniska” za 260 tys. zł. Drugie miejsce zajęło zadanie „Książki i doposażenie dla Biblioteki Publicznej w Częstochowie”. Podium uzupełnił projekt pn. „Budowa boiska wielofunkcyjnego na Rakowie”. Jak urzędnicy oceniają niską frekwencję?

Z poddanych pod głosowanie 455 projektów zadań do realizacji w przyszłym roku pójdzie 155. Zwycięzcą w kategorii ,,ogólnomiejskiej” jest bezapelacyjnie… nasze Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Gilowej. Na warty 260 tys. zł projekt, dzięki któremu placówka zyska specjalistyczną karmę, sprzęt weterynaryjny oraz wsparcie w promowaniu adopcji, oddało głosy najwięcej z nas. W ogóle widać, że zależy nam na czworonogach i zieleni – na miejskim ekosystemie.

W kategorii ,,dzielnicowej” często stawialiśmy na projekty dotyczące bezpłatnej sterylizacji kotów i psów, domków dla osiedlowych kotów, poprawy drzewostanu, sadzenia żywopłotów. Pod hasłem ,,Częstochowa na zielonym szlaku” oddaliśmy też w konkretnych dzielnicach głosy na sadzenie nowych drzew. Najwyraźniej życzymy też sobie, aby chętniej uprawianymi sportami stały się u nas… rugby i futbol amerykański. Ogólnodostępne treningi tych dyscyplin dla dzieci, młodzieży i dorosłych zyskały tyle głosów, że też ,,przeszły” wśród zadań dzielnicowych.

Wśród naszych preferencji mocno trzyma się też miejska infrastruktura oraz – i to warto odnotować z satysfakcją – kultura, ze wskazaniem na biblioteki. Chcemy, aby nie brakło tam wydawniczych nowości. I aby z korzystania ze zbiorów nie były wykluczone czytelniczki i czytelnicy ze szczególnymi potrzebami. Projekt ,,Książki i doposażenie dla Biblioteki Publicznej w Częstochowie” – warty 590 tys. zł – został drugim najszerzej popieranym projektem ogólnomiejskim.

na podst. inf. z Referatu Dialogu i Praw Człowieka Wydziału Polityki Społecznej UM.

W ramach 9 edycji Budżetu Obywatelskiego chętnie głosowały kobiety. Do rozdania na zadania mieliśmy prawie 9,5 mln złotych.

Całe zestawienie TUTAJ.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 marca 2023