Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Co dalej z uchodźcami zakwaterowanymi czasowo przy Koksowej?

Facebook Twitter

Około 170 uchodźców z Ukrainy – głównie kobiety z dziećmi – musi opuścić do końca września budynek przy ul. Koksowej w Częstochowie. Pomieszczenia udostępnione przez hutę przygotowano jako doraźne miejsca noclegowe dla uchodźców.

Decyzja ta wynikać ma m.in. z zaleceń wojewody:

Marcin Breczko: Koszty utrzymania budynku przy Koksowej w sezonie grzewczym byłyby znacząco wyższe i refundacji tych kosztów budżet wojewody nie byłby w stanie zapewnić z uwagi na trudności, jakich doświadcza firma dostarczająca ciepło. Pod pewnym znakiem zapytania mogłaby stanąć ciągłość tych dostaw. Były biurowiec zaadaptowano wyłącznie na potrzeby zastępczego i czasowego zamieszkiwania. Nie jest on ani budynkiem mieszkalnym ani obiektem noclegowym

– wyjaśnia Marcin Breczko z biura prasowego Urzędu Miasta Częstochowy. Dotychczas część kosztów utrzymania budynku i jego mieszkańców ponosił właściciel byłego biurowca. Część wydatków była po stronie miasta:

Marcin Breczko: Miasto odpowiadało za zakwaterowanie, niezbędny sprzęt i materiały, za wyżywienie, tymczasowe całodobowe administrowanie tym obiektem. Na te zadania urząd miasta otrzymuje z administracji rządowej kwotę w wysokości 60 zł dziennie na uchodźcę. Obecnie rozliczany jest okres do końca sierpnia, łącznie do tego okresu. Zapotrzebowanie środków z budżetu wojewody wyniosło nieco ponad półtora miliona złotych.

Magistrat zbiera od tymczasowych mieszkańców przy Koksowej, oświadczenia dotyczące chęci dalszego korzystania z pomocy. Wysyła im również aktualne oferty pracy. Miasto jednocześnie zapewnia, że nikt z ukraińskich uchodźców nie pozostanie bez lokalu zastępczego:

Marcin Breczko: Z informacji przekazywanych przez wojewodę wynika, że można skorzystać z wolnych miejsc z innych czynnych obiektach zakwaterowania zbiorowego. Każdy z obecnych mieszkańców budynku przy Koksowej będzie miał zatem możliwość zakwaterowania w innym miejscu wskazanym przez wojewódzkie służby w porozumieniu z miastem, na dotychczasowych zasadach, czyli bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie.

Jak dodaje Marcin Breczko, znacząca pomoc dla uchodźców z Ukrainy płynie w przeważającej mierze od mieszkańców Częstochowy.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj