Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Co dalej z odkrytymi w rejonie Olsztyna jaskiniami? Gmina ma pewien plan, pozyskała już też dotację na jego realizację

Facebook Twitter

Jest plan, aby uchronić przed zniszczeniem jaskinie wokół Olsztyna. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach podjął decyzję o przyznaniu dotacji na ten cel Fundacji Przyroda i Człowiek, która działa na rzecz ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego m.in. na Jurze. 

fot. facebook.com/Jurajska-Gmina-Olsztyn

Koncepcję ochrony jaskiń wypracuje zespół projektowy złożony ze specjalistów m.in. z zakresu geotechniki czy archeologii. Chodzi o przygotowanie planu ochrony 22 jaskiń i schronisk skupionych na Jurze w Górach Towarnych, Skałkach Dużych, Lipówkach w sąsiedztwie Góry Biakło, okolicach kamieniołomu w Kielnikach oraz na Wzgórzu Zamkowym. Naukowcy będą mieli za zadanie stworzenie takich rozwiązań, które skutecznie chroniłyby zasoby przyrodnicze i historyczne tych obiektów, a jednocześnie racjonalnie udostępniały je turystom. Ekspertyza ma powstać jeszcze w tym roku.

Fundacja Przyroda i Człowiek jest obecna w jurajskim Olsztynie od kilku lat. Prowadzi tam m.in. nadzór przyrodniczy i archeologiczny nad pracami konserwatorskimi które trwają na terenie olsztyńskiego zamku. Wielomilionową dotację na ten cel z Unii Europejskiej otrzymała Wspólnota Gruntowa wsi Olsztyn.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj