Garniec Smaków

Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ciepłolubne kwiaty doniczkowe – rośliny idealne na zimę [materiał partnera]

Facebook Twitter

Rośliny ciepłolubne dobrze znoszą suche powietrze i ekspozycję na słońce. Zima to czas, kiedy część domowych gatunków kwiatów nie rozwija się zbyt dobrze przebywając w ocieplanym mieszkaniu. Jeżeli nawet w zimę marzysz o pięknych roślinnych ozdobach w twoim domu, warto wybrać gatunki, które dobrze znoszą ten czas w roku. Rośliny ciepłolubne będą idealnym wyborem.

W tym artykule przybliżamy gatunki roślin, które dobrze znoszą ciepło a także odpowiadamy na pytanie jak skutecznie nawilżyć powietrze w domu. Poniższe informacje umożliwiają utrzymanie zdrowych kwiatów w okresie zimowym.

Rośliny ciepłolubne – jak nawilżyć powietrze?

Jeżeli powietrze w domu jest suche, a my marzymy o roślinie, która nie znosi suchego powietrza, możemy po prostu szczególnie o nią dbać. Są różne sposoby zapewnienia roślinom odpowiedniej wilgotności. Nawilżone powietrze w całym domu zapewni nawilżacz, natomiast jeżeli nie możesz z jakiegoś powodu go stosować, można wprowadzić w pielęgnację zraszanie liści roślin odstaną wodą z kranu lub ustawienie doniczki na podstawce wypełnionej keramzytem i zalanie jej wodą. Ciekawą i wygodną propozycją jest umieszczenie rośliny w akwarium lub szklarni.

Rośliny ciepłolubne – lista roślin lubiących ciepło

Rośliny ciepłolubne to np. grubosze, trzykrotki, żyworódki, agawy, noliny oraz filodendrony. Poniżej opisany jest każdy z tych gatunków:

Trzykrotka – czyli tradescantia fluminensis „Tricolor”, to roślina bardzo łatwa w pielęgnacji i uprawie. Osiąga do 30 cm wysokości i nadaje się dla początkujących ogrodników. Zaletą trzykrotki jest jej piękne, różnobarwne ubarwienie. Lubi przebywać w świetle słonecznym. Należy podlewać regularnie, ale tylko wtedy gdy podłoże przeschnie z wierzchu. Liście trzykrotki nie przepadają za spryskiwaniem wodą.

Więcej o trzykrotce: https://gardeneo.pl/trzykrotka

Filodendron – należy do rodziny obrazkowatych oraz wyróżnia się dwa gatunki rośliny: filodendron czerwieniejący oraz filodendron pnący. Te są najpopularniejsze, ale jest ich o wiele więcej. Roślina świetnie wygląda i posiada szczególne zdolności – potrafi oczyszczać powietrze w pomieszczeniu, usuwa formaldehyd, benzol oraz dwutlenek węgla. Filodendron powinno się przesadzać co roku. Ziemia powinna być żyzna, próchnicza i przepuszczalna. Roślina lubi temperaturę między 18 a 25 stopni. Nie można narażać rośliny na znaczący spadek ciepła.

Więcej o filodendronie: https://gardeneo.pl/filodendron

Grubosze – to piękne rośliny, które dobrze czują się w ciepłych warunkach. Należą do rodziny roślin gruboszowatych. Grubosz lubi słońce, a gdy jest eksponowany na promienie słoneczne, obrzeża jego liści stają się czerwone. Pielęgnacja rośliny jest zależna od wyglądu liści – jeśli są one zielone, nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia i preferują półcień. Grubosze o srebrzystych liściach mają nieco inne preferencje – uwielbiają słońce w dużym natężeniu, dlatego możemy stawiać roślinę w jego promieniach. Podłoże musi być przepuszczalne, bez domieszki torfu z warstwą drenażu na dnie doniczki. Jeżeli chodzi o podlewanie, grubosz nie może mieć wilgotno. Dlatego podlewamy go rzadko, ale bardzo obficie. Ta roślina idealnie znosi ciepłą temperaturę w domu oraz suche powietrze.

Kalanchoe Blossfelda – nazywana żyworódką, to roślina idealna do utrzymania w ciepłym domu. Dodatkową zaletą blossfeldy są jej właściwości lecznicze. Ta roślina jest polecana dla początkujących ogrodników, ponieważ jest bardzo łatwa w pielęgnacji.  Lubi stanowiska ciepłe i słoneczne, przepuszczalne podłoże oraz dobrą warstwę drenażu. Żyworódka świetnie odnajduje się w pomieszczeniach z suchym powietrzem oraz nie wymaga przy tym zraszania. Nie należy podlewać jej obficie, ponieważ doprowadzi to do gnicia korzeni i zniszczenia rośliny. Rośnie na wysokość około 20-30 cm.

Agawy – są z rodziny szparagowatych. Nazywamy je sukulentami, ponieważ wodę na suche miesiące gromadzą w liściach. Należy uważać, aby nie dotykać końcówek liści agawy, ponieważ może być to bolesne. Istnieje kilka odmian tych roślin, między innymi są to: agave victoriae-reginae, a.stricta oraz a.titanota. Ta ciekawa roślina ma wiele właściwości i ma swoje zastosowanie jako naturalny słodzik. Zawiera witaminę A,C, E, K oraz witaminy z grupy B, żelażo, wapno, cynk, fosfor, magnez, potas, sód. Jest wykorzystywana jako lek w walce z cukrzycą oraz posiada w składzie inulinę, który jest naturalnym probiotykiem. Podlewanie rośliny polega na obfitym dostarczaniu wody latem i wiosną. W zimniejsze miesiące podlewamy roślinę oszczędnie.

Nolina – czyli inaczej beukarnea wygięta, to roślina należąca do rodziny myszopłochowatych. Nolina rośnie bardzo wolno i jest długowieczna, dzięki czemu przy dobrej pielęgnacji możemy cieszyć się nią bardzo długo. Po kilkunastu latach osiąga wysokość nawet do 2 metrów. Roślina magazynuje wodę, a umożliwia jej to zdrewniała łodyga służąca jako zbiornik. Nolina jest prosta w pielęgnacji, lubi temperaturę pokojową oraz słoneczne stanowisko. Dobrze znosi suche powietrze. Podlewamy ją rzadko, ale obficie – aby podłoże dobrze nasiąkło wodą. Do kolejnego podlania ziemia musi porządnie przeschnąć. Roślina lubi duże ilości słońca, ale zbyt duża ekspozycja może poparzyć jej liście.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj