Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Chrońmy nasze dane, to szczególne dobro” – przypominają i ostrzegają specjaliści

Facebook Twitter

Ponad 80 proc. Polaków nie wie, w ilu miejscach znajdują się ich dane osobowe.

Uwaga na fałszywe maile
Fot. pixabay.com

Na szczycie listy zagrożeń znajduje się wyłudzenie pieniędzy przez oszustów korzystających ze skradzionej tożsamości. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego m.in. przez Krajowy Rejestr Długów. Do kradzieży danych i pieniędzy dochodzi często z powodu naszej niefrasobliwości, o czym informuje ekspert w dziedzinie ochrony danych Bartłomiej Drozd.

Bartłomiej Drozd: Zapytani o to, które podmioty są najbardziej narażone na niebezpieczne sytuacje najczęściej wskazujemy na sklepy internetowe i firmy telekomunikacyjne. Dalej na liście zagrożonych znalazły się urzędy, przychodnie oraz szpitale. Zaraz za nimi są banki, zakłady pracy oraz uczelnie wyższe. Trudno zapanować nad bezpieczeństwem swoich danych osobowych, jeśli nie wiemy gdzie dokładnie się one znajdują. Tymczasem, wiedzę na ten temat posiada zaledwie 18% ankietowanych. Większość z nas byłaby spokojniejsza, gdybyśmy mogli liczyć na ostrzeżenie przed potencjalną próbom oszustwa.

Policja i inspektorzy ochrony danych przestrzegają: podajemy dane osobowe, adresowe, maile, telefony, numery rachunków i kont w zbyt dużej liczbie miejsc. Mogłyby pomóc systemy informujące nas o zagrożeniach oszustwem.

Bartłomiej Drozd: Blisko 3/4 ankietowanych uważa, że możliwość otrzymania powiadomień SMS-em, za każdym razem, gdy ktoś spróbuje posłużyć się naszym PESEL-em, zwiększałoby nasze poczucie bezpieczeństwa w zakresie ochrony danych osobowych. Monitorowanie użycia własnego PESEL-u, pozwala błyskawicznie wykryć czy ktoś chce na nasze dane wyłudzić kredyt, pożyczkę albo zakup drogiego sprzętu. Instytucje finansowe, jak banki czy firmy pożyczkowe, operatorzy telekomunikacyjni, przed zawarciem umowy z nowym klientem sprawdzają w Krajowym Rejestrze Długów, czy potencjalny klient nie jest zadłużony. Tyle, że konsument musi wyrazić zgodę na takie sprawdzenie.

Chrońmy nasze dane, to szczególne dobro w dzisiejszych czasach, przypominają o tym specjaliści. Alarmuje w takich sprawach też częstochowska policja, która cyklicznie informuje o wyłudzeniach pieniędzy i internetowych oszustach.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024