Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Chętnie wybieraliśmy darmowe porady prawne w projekcie „Napraw sobie życie”, jakie dominowały zagadnienia?

Facebook Twitter

Za nami kolejny sezon bezpłatnych porad prawnych, które częstochowianom zaoferowali adwokaci i radcowie w ramach cyklu "Napraw sobie życie".

Wielki Wakacyjny Networking Darmowe porady prawne
Fot. Pixabay

Darmowe porady prawne

O podsumowanie konsultacji z ostatnich miesięcy, prosiliśmy adwokata Dariusza Bielę, który przyznaje, że procedury prawne często przytłaczają zwykłego mieszkańca.

Dariusz Biela: Życie jest bardzo skomplikowane dzisiaj, wymaga specjalistycznej wiedzy, również nie omija to sądów, dlatego warto po prostu zapytać, jakie złożyć dokumenty, jak się do danej sprawy przygotować, jak do tej sprawy podejść, co uczynić, aby po prostu efekt końcowy tej sprawy w sądzie był dla Państwa korzystny i był zgodny z Państwa oczekiwaniami. Dotyczy to wszelkich spraw, trzeba wiele dokumentów złożyć do sądu, żeby sąd w ogóle zaczął procedurę, bo inaczej będzie, że tak powiem, państwa w nieskończoność wzywał do uzupełnienia braków formalnych i de facto ta sprawa się zacznie.

W każdy ostatni wtorek miesiąca częstochowianie z zapytaniami natury prawnej odwiedzali siedzibę Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy ul. Nowowiejskiego. Wiele z zapytań się powtarzało, dominowały sprawy majątkowe, rodzinne, dotyczące opieki nad dziećmi czy okołorozwodowe:

Dariusz Biela: Podstawowymi problemami z tym się państwo do nas zwracali, to była kwestia np. alimentów, pytania dotyczyły, chociażby takiej kwestii czy alimenty wliczają się do dochodu? Jakie dokumenty przygotować do sądu, jak i również jak oblicza się wysokość alimentów? Kolejnym zagadnieniem są to sprawy rozwodowe. Najczęściej dotyczy to też różnicy między np. rozwodem z orzekaniem o winie, bez orzekania o winie. Jak podzielić majątek wspólny dorobkowy.

Wylicza Dariusz Biela, adwokat z Częstochowy. Comiesięczne porady mają teraz wakacyjną przerwę, ale projekt „Napraw sobie życie” wróci od września. Prawna konsultacja okazuje się bardzo potrzebna, mówi radna Małgorzata Iżyńska, jedna z inicjatorek tych porad.

Małgorzata Iżyńska: Bardzo dużo osób się decyduje, podjęcie decyzji najczęściej jest tym najtrudniejszym krokiem, który trzeba wykonać. Ja zachęcam do tego, żeby w ogóle w życiu sobie pomagać. Okazuje się, że w wielu przypadkach te problemy, które nas trapią, są podyktowane różnymi nałogami i tutaj też można skorzystać z porady pani inspektor, która oczywiście służy pomocą i też można sobie uzupełnić te porady właśnie o tę kwestię.

Program działa w Częstochowie od półtora roku, zaplanowano go na razie do grudnia. Całość koordynuje Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj