Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Chcesz mieć wpływ na swoje otocznie? Zapisz się na warsztaty Potencjały i potrzeby

Facebook Twitter

O rewitalizacji znów dyskutuje miasto, ale zachęca do konsultacji i udziału w warsztatach pt. "Potencjały i potrzeby" również częstochowian.

Jeśli interesuje cię tematyka związana z rewitalizacją miasta i typowo miejską tkanką, która może podlegać zmianom, to propozycja właśnie dla takich osób.

Dagmara Mliczyńska–Hajda: Warsztaty poświęcone fundamentowi, na którym będziemy budować działania rewitalizacyjne. Mamy pięć obszarów. To jest część dzielnicy Podjasnogórskiej, to jest część Śródmieścia, część Starego Miasta, część Ostatniego Grosza i część Rakowa. Podkreślam część, bo to nie są podobszary, które są tożsame z dzielnicami, czyli nie zajmujemy się całymi tymi dzielnicami. To są części, które zostały wcześniej wybrane z tego powodu, że mają może więcej problemów niż inne, więcej deficytów i występuje tam więcej trudności oraz więcej potrzeb zgłaszają mieszkańcy.

Chcesz, aby twój głos miał znaczenie? Masz pomysły, jak ożywić poszczególne miejsca? Jeżeli tak, weź udział w warsztatach organizowanych przez częstochowski magistrat w sprawie rewitalizacji miasta.

Dagmara Mliczyńska–Hajda: Osoby, które pracują, prowadzą działalność gospodarczą czy uczą się w poszczególnych podobszarach, mogą za pośrednictwem strony internetowej Urzędu i zakładki „Rewitalizacja” zarejestrować się i zgłosić chęć uczestnictwa w warsztacie. Te osoby otrzymają potwierdzenie i otrzymają materiały, z którymi dobrze by było, żeby się zapoznały. To jest ten element edukacyjny. Te materiały obejmują taką charakterystykę różnych parametrów statystycznych i administracyjnych związanych z funkcjonowaniem danego podobszaru i na tej podstawie będziemy pracować metodą burzy mózgów.

Jak mówi urbanolog Dagmara Mliczyńska–Hajda, warsztaty codziennie będą skupiać się w innym obszarze Częstochowy. Najpierw będzie to obszar Podjasnogórski, a następnie Śródmiejski, Stare Miasto, Ostatni Grosz i Raków.

Dagmara Mliczyńska–Hajda: Będzie ona miała dwie części. Zaczniemy od: Co jest wartościowego? Czym warto się pochwalić? Jakie rzeczy są istotne z punktu widzenia funkcji tego podobszaru w mieście? Innymi słowy, na czym korzystają pozostali mieszkańcy? Co takiego ciekawego w danym podobszarze jest, o czym może inni wiedzą? Te wszystkie rzeczy, którymi warto się pochwalić. W drugiej części będziemy się zastanawiać nad tym, jak ten potencjał, czyli to, o czym rozmawialiśmy w części pierwszej, wykorzystać, żeby ożywić, poprawić sytuację w poszczególnych podobszarach.

Częstochowskie warsztaty rewitalizacyjne od 13 stycznia, potrwają do piątku 17 stycznia. Można zapisać się na nie przez stronę internetową Urzędu Miasta. Formularz znajduje się w zakładce „rewitalizacja”. Polecała Dagmara Mliczyńska–Hajda.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj