Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Centrum Symulacji Medycznych otwarte w UJD. W nowym roku akademickim skorzystają z niego studenci

Facebook Twitter

Centrum Symulacji Medycznych Ratownictwa Medycznego już działa na terenie Uniwersytetu Jana Długosza. Ta jednostka będzie stwarzać studentom możliwość praktycznego kształcenia, które przygotuje ich do podjęcia przyszłej pracy.

Centrum Symulacji Medycznych
fot.ujd.edu.pl

Centrum Symulacji Medycznych otwarte w UJD

Celem jest praktyczne wdrożenie przyszłych kadr w opiece zdrowotnej:

Wojciech Szczurak: Mamy nie tylko ambulans, ale także stworzone stanowisko intensywnej opieki medycznej, a także symulację mieszkania pacjenta. Fantomy są najwyższej jakości, one odzwierciedlają wszystkie funkcje życiowe, wszystkie stany, z którymi mogą spotkać się nasi przyszli ratownicy medyczni. Dzięki temu możemy tutaj realizować najbardziej wymyślne scenariusze, z jakimi tylko nasi studenci, a przyszli absolwenci będą mieli do czynienia w realnym życiu, w pracy zawodowej.

Jak mówi Wojciech Szczurak, wykładowca w Collegium Medicum UJD, studenci kierunków medycznych to ludzie, którzy mają ratować życie innych i muszą być do tego przygotowani. Nowoczesna pracownia będzie stanowiła część wieloprofilowego centrum symulacji medycznej:

Anna Wypych-Gawrońska: To jest część wieloprofilowego Centrum Symulacji Medycznych, to jest równie ważny element kształcenia dla każdego kierunku medycznego, wymagany szczególnie od nowego cyklu kształcenia. Zgodnie z rozporządzeniem studenci będą musieli mieć jeszcze więcej zajęć w ramach symulacji medycznej, zdać egzamin w ramach symulacji medycznej, po prostu przygotować się w warunkach poza rzeczywistych jak najlepiej do tego, żeby potem w tej rzeczywistości, w kontakcie z prawdziwym pacjentem być doskonale przygotowanym.

Mówi rektor częstochowskiego Uniwersytetu prof. Anna Wypych-Gawrońska.

Centrum Symulacji Medycznych fot.ujd.edu.pl

Centrum Symulacji Medycznych zbudowano przy al. Armii Krajowej 13/15. Składa się na nie: centrum powiadamiania ratunkowego, sala audiowizualna, symulacja mieszkania oraz ambulans:

Janusz Kapuśniak: To karetka wyposażona w cały sprzęt, który jest potrzebny do działań dla ratowników profesjonalistów. Jest to nawet karetka jeżdżąca, ponieważ jest wyposażona w silnik, jedynie nie ma oczywiście tych odpowiednich elementów związanych z sygnalizacją. Natomiast wszystko jest takie jak w normalnej klasycznej karetce, która jest na wyposażeniu stacji pogotowia ratunkowego.

Wylicza rektor-elekt Uniwersytetu Jana Długosza prof. Janusz Kapuśniak. Nowoczesne zaplecze przysłuży się przyszłym ratownikom i lekarzom już od października. Koszt całej inwestycji wyniósł ponad 1,6 mln zł. Taka praktyczna nauka ma szczególny walor w okołomedycznych zawodach:

Anna Bera: Można powiedzieć, że zawody nasze to są tak zwane zawody rzemieślnicze. Jeżeli nie będziemy się uczyli na żywym przykładzie, na symulatorach, jeżeli ktoś nie przekaże nam tej wiedzy, my nigdy tej wiedzy nie nabędziemy, tak jak ona powinna być wykonywana, nie tylko ze względu na ratownictwo, również na pielęgniarstwo i wszelkie zawody na medycynę ratunkową.

Dodaje Anna Bera, zastępca dyr. do spraw pielęgniarstwa w Szpitalu Specjalistycznym na Parkitce.

Centrum Symulacji Medycznych fot.ujd.edu.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2024