Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Centrum Informacji Zawodowej znów posłuży uczniom. Doradcy ruszają do szkół

Facebook Twitter

Nowy rok szkolny trwa, dla uczniów to ważny czas, gdy muszą ukierunkować swoje zainteresowania i myśleć o przyszłej szkole, a potem pracy zawodowej. Dlatego częstochowski Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych i Centrum Informacji Zawodowej zorganizowały pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z doradcami zawodowymi.

fot. Pixabay

Izabela Sierpińska: Powstało trochę nowych pomysłów, ale są też pomysły, które kontynuujemy. Wiemy, że sprawdziły się w zeszłym roku i one będą też kontynuowane w tym roku. Na pewno uczniowie mają możliwość ze skorzystania z konsultacji i badań predyspozycji zawodowych, szczególnie uczniowie ze szkół podstawowych, bo oni wybierają szkoły średnie i to na pewno nie jest prosta dla nich decyzja, więc wspieramy ich w tym. Konsultacje i badania mogą być u nas, w poradniach, ale też wychodzi im naprzeciw i organizujemy je również na terenie szkoły.

Jak mówi Izabela Sierpińska, doradca zawodowy w Częstochowie, specjaliści mają w ramach prowadzonych programów, badań i konkursów radzić młodzieży przez cały nowy rok szkolny:

Izabela Sierpińska: Będą kontynuowane dwa konkursy, jeden „Otwórz się na zawód” dla uczniów szkół podstawowych, żeby mieli możliwość zapoznania się ze szkołami średnimi, ale kształcącymi w zawodzie, drugi – „Zawodowa Liga Mistrzów”, tutaj filmy tworzą uczniowie szkół zawodowych, ponadpodstawowych, ale te firmy trafiają potem do szkół podstawowych i są formą promocji szkoły i zawodu.

W Częstochowie kładzie się nacisk na promocję szkół branżowych, stąd pomocny konkurs „Zawodowa Liga Mistrzów”. Powołano go do życia, by poszerzyć wiedzę uczniów o szkolnictwie zawodowym i zachęcić ich do nauki konkretnego zawodu:

Izabela Sierpińska: Warto by było, żeby doradcy zawodowi mieli taką możliwość spotkania się z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych, kształcących w zawodach i od nich uzyskać najciekawsze informacje, żeby móc później te informacje przekazać uczniom szkół podstawowych. Szkoła, która kształci w zawodzie ma już swoją specyfikę, mamy praktyczną naukę zawodu, mamy przedmioty zawodowe i tutaj uczniowie mają najmniej informacji. Jest to dla nich przeskok, jest to zupełnie inna szkoła. My chcemy wspomóc uczniów tą wiedzą.

W celu prowadzenia efektywnego doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych, organizowane będą dalsze spotkania

– mówi Izabela Sierpińska. Uczniowie dowiedzą się więcej o profilach kształcenia, organizacji praktyk, egzaminów, czy zdobywaniu kwalifikacji. Informowała doradczyni zawodowa. Na szczegółowe pytania odpowie zainteresowanym Centrum Informacji Zawodowej w Częstochowie, przy ul. Łukasińskiego 40.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024