Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Był piknik historyczny i atrakcje w Muzeum w Mokrej, podczas sobotniej Nocy Muzeów 18 maja

Facebook Twitter

W miniony weekend cała Polska wybrała się na wieczorne wystawy i atrakcje kulturalne szykowane podczas Nocy Muzeów. W Mokrej w gminie Miedźno, specjalny historyczno-militarny piknik ściągnął zwiedzających do Muzeum i Izby Pamięci Bitwy Pod Mokrą z 1 września 1939 roku.

Muzeum w Mokrej
fot.mokra-muzeum.pl

Piknik historyczny i atrakcje w Muzeum w Mokrej

Piotr Krysiński: W tym roku przy okrągłej rocznicy, bo to 85. rocznica bitwy pod Mokrą, postanowiliśmy zorganizować to przedsięwzięcie, no i myślę, że się fajnie nam to udało. Troszeczkę wrześniowych pamiątek mamy. Historia Izby Pamięci sięga 75 roku, kiedy to jeszcze większość ludzi z Mokrej i kombatantów tutaj te pamiątki przekazywała, była wtedy Izba pamięci w klasie w szkole podstawowej i od 2010 dojrzałą, powstałą.

Jak mówi Piotr Krysiński z Muzeum w Mokrej, specjalne rocznicowe wydarzenia są szykowane też w okolicach rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wieś jest bowiem miejscem wygranej przez Polaków bitwy, tutaj znajduje się upamiętniający to wydarzenie pomnik. Pole bitwy oraz monument są wpisane ponadto do rejestru zabytków. Wszystkie te miejsca tłumnie odwiedzaliśmy w ostatnią sobotę (18.05.). W Mokrej działa też Muzeum Kultury Przeworskiej:

Piotr Krysiński: Kultura Przeworska jest to nazwa archeologiczna, ale generalnie żyli tutaj Wandalowie plemiona wschodniogermańskie na początku drugiego wieku naszej ery, jak badania pokazały do końca piątego. Ciekawe zbiory, niestety większość rzeczy jest na UJ w Krakowie, w Muzeum Archeologicznym i w Muzeum Częstochowskim jakieś fragmenty tych zbiorów, ale u nas też można zobaczyć małą ekspozycję tej kultury Przeworskiej.

Powiedział Radiu Jura Piotr Krysiński z Muzeum Historycznego w Mokrej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj