StartWiadomości

Bunt więźniów w areszcie w Wąsoszu. Spokojnie, to tylko ćwiczenia

Celem było doskonalenie sprawności współdziałania wszystkich służb w przeciwdziałaniu i likwidowaniu zagrożeń oraz naruszeń bezpieczeństwa oddziału. Ćwiczenia zostały przeprowadzone zgodnie z opracowanym wcześniej scenariuszem. Zakładał on podjęcie działań w związku z buntem osób skazanych. Dwaj osadzeni tak jak powiedziałaś, zaczęli zachowywać się agresywnie, zabarykadowali się w sali widzeń i odmawiali wyjścia. Prowadzone przez psychologa i wychowawcę mediacje nie przyniosły pożądanego rezultatu. Dodatkowo zabarykadowani osadzeni wzniecili pożar. W jednostce ogłoszono alarm, przeprowadzono ewakuację pozostałych osadzonych oraz utworzono grupę interwencyjną do obezwładnienia inicjatorów buntu.

O zaistniałym zdarzeniu powiadomiono Komendę Powiatową Policji w Kłobucku i Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej. Policjanci zabezpieczyli miejsca zdarzenia i drogi dojazdowe do oddziału. Wystawione zostały też jednoosobowe posterunki wokół obiektu, aby zapobiec ewentualnym próbom ucieczek osób osadzonych. W wyniku działań pożar został ugaszony, a dwie zabarykadowane osoby zatrzymane i przewiezione do Aresztu Śledczego w Częstochowie.

Co pewien czas mundurowi biorą udział w tego rodzaju ćwiczeniach praktycznych. Przeprowadzone działania potwierdziły praktyczną przydatność stosowanych procedur.

Zostaw komentarz