Budżet obywatelski w Częstochowie: rekordowe zainteresowanie głosujących
Znamy już wyniki głosowania w częstochowskim Budżecie Obywatelskim. Mieszkańcy wybierali spośród 451 zadań ogólnomiejskich i dzielnicowych. Ostatecznie wybrali 118, które zostaną zrealizowane w 2025 roku.
Budżet obywatelski w Częstochowie
Wiemy już, że został ustanowiony nowy rekord osób głosujących online. Duży wpływ na to miała możliwość śledzenia na bieżąco wyników głosowania. Mówi Justyna Głąb z Referatu Dialogu i Praw Człowieka Wydziału Polityki Społecznej.
Justyna Głąb: W tym roku mamy frekwencyjny rekord. Oddało swoje głosy ponad 34 tysiące osób. Od czasu, kiedy głosujemy tylko z wykorzystaniem systemu internetowego, czyli nie ma głosowania w papierze, to jest to najwyższy wynik i to nie byle jaka jest to różnica, bo do tej pory głosowało najwięcej 24,5 tysiąca. W tym roku jest to prawie 10 tysięcy osób więcej, które wzięły udział. Także widać tutaj tą aktywność i po raz pierwszy chyba frekwencja w dzielnicach przekroczyła 30 procent.
jak dodaje urzędniczka z Referatu Dialogu i Praw Człowieka Wydziału Polityki Społecznej. ” tak jak w poprzednich latach, najaktywniej głosowali mieszkańcy dzielnicy Kiedrzyn i dlatego zostaną odpowiednio nagrodzeni”:
Justyna Głąb: Dzielnica Kiedrzyn otrzymała wszystkie środki, które nie zostały wykorzystane i rozdysponowane na zadania w innych dzielnicach oraz puli ogólnomiejskiej. Kiedrzyn otrzymał niewykorzystanych środków z innych dzielnic 167 tysięcy zł. Biorąc pod uwagę, że pula dzielnicowe taka podstawowa dla dzielnicy to 204 tysiące, to prawie drugie tyle otrzymali od innych dzielnic, dzięki temu, że popracowali nad frekwencją. Gdyby nie to pierwsze miejsce, to realizowali by w tym roku tylko jeden projekt. Dzięki temu, że mają to pierwsze miejsce, to jeszcze cztery dodatkowe projekty będą mogli zrealizować.
Które zadania z puli ogólnomiejskiej zdobyły najwięcej głosów mieszkańców? Informuje Agata Wierny, kierowniczka Referatu Dialogu i Praw Człowieka:
Agata Wierny: Na pierwszym miejscu, jak bardzo często jeszcze schronisko, bo rzeczywiście to empatia dla zwierzaków wśród naszych mieszkańców i mieszkanek jest duża. Natomiast drugie i trzecie miejsce w puli ogólnomiejskiej to są projekty integrujące, bo na drugim miejscu młodzi ludzie z Sienkiewicza, którzy mieli takie marzenie, żeby ich szkoła się zmieniła. To marzenie właśnie się spełnia. I też projekty kolejne integrujące dzieciaki, w tym dzieciaki z niepełnosprawnościami – zajęcia koszykówki, ale takie zajęcia, w których będą mogli brać udział rodzice, też takie zajęcia integrujące całe rodziny.
Mamy absolutny rekord frekwencji. Śledzenie wyników na bieżąco to prawdziwy strzał w dziesiątkę…
Agata Wierny: 34 tysiące osób chciało wziąć udział w budżecie obywatelskim i to jest fajne, bo to pokazuje, że ta idea się przyjęła w Częstochowie i że rzeczywiście mieszkańcy i mieszkanki czują, że mają realny wpływ na to, jak zmienia się miasto. W tym roku sukces, który oddaje idee budżetu obywatelskiego, bo te projekty, które zwyciężyły, to są takie projekty, które integrują mieszkańców i też widać to w dzielnicach, bo w dzielnicach z roku na rok rośnie frekwencja i są takie dzielnice, w których już prawie 36 proc. mieszkańców mieszkanek się angażuje.
– dodaje Agata Wierny. Głosowanie w 11. edycji Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie odbyło się między 23 września a 7 października br. W całości odbywało się na przeznaczonej do tego platformie internetowej.
Wyniki Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie znajdziecie TUTAJ
Czytaj także: