Budżet Obywatelski w Częstochowie – nowa edycja, nowe zasady
Budżet Obywatelski w Częstochowie - kolejna edycja i znowu ze zmianami. Procedury są poprawiane każdego roku, po ankiecie i publicznej dyskusji w magistracie.

Szacowany czas czytania: 00:54
Budżet Obywatelski w Częstochowie
Nie wszystko co zgłaszali ankietowani udało się wdrożyć, ale zmian jest sporo. Znowu ma być to trochę inny Budżet Obywatelski. Po dyskusji nad usprawnieniem zasad, krytycznie oceniono weryfikację projektów. Za to przyjęła się możliwość śledzenia na bieżąco, jak radzą sobie projekty w głosowaniu. W tym roku postępy zbierania głosów mogliśmy sprawdzać online. Są też górne granice, by jedynie kilka zadań nie obejmowało całości puli budżetu obywatelskiego.
Udało się ustalić, że wartość pojedynczego zadania ogólnomiejskiego będzie mogła sięgać maksymalnie 45 proc. całej sumy na ten cel. Dalej nie będzie publikowania danych autora projektu – czyli nie będziemy wiedzieć kto stoi za konkretnym zadaniem dla miasta czy dzielnicy. Na tablicy informacyjnej przy zrealizowanym projekcie też nie będzie publikowane nazwisko pomysłodawcy. Ma być też karencja, czyli zadania, które wygrały w poprzednim roku nie zostaną poddane pod głosowanie w kolejnym roku.
Czytaj także: