Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Budżet obywatelski w Częstochowie już zbiera pomysły mieszkanców

W poniedziałek (26 maja) ruszył tegoroczny nabór projektów do 12 edycji Budżetu Obywatelskiego. W Częstochowie swoje pomysły mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy, aby wykorzystać zgodnie z oczekiwaniami społecznymi niemal 10,5 mln zł.

fot. czestochowa.pl

Szacowany czas czytania: 02:17

Budżet obywatelski. Trwa nabór wniosków i pomysłów

Justyna Głąb: Nabór jest elektroniczny poprzez stronę www.czestochowa.budzetobywatelski.eu. Na tej stronie internetowej trzeba założyć sobie konto, czyli trzeba posiadać adres mailowy i za pośrednictwem tego konta zgłasza się projekty. Trzeba pamiętać, że jeżeli ktoś chce zgłosić projekt ogólnomiejski, musi dołączyć listę poparcia projektu, na której muszą znaleźć się podpisy co najmniej 60 mieszkanek i mieszkańców Częstochowy. Listę można pobrać sobie ze strony, zakładki o budżecie. Jest tam dodatkowa zakładka do pobrania. Tam jest wzór listy.

– mówi Justyna Głąb z Referatu Dialogu i Praw Człowieka w UM Częstochowy. Od kilkunastu lat tę inicjatywę promują urzędnicy i przypominają, dlaczego warto brać udział w Budżecie Obywatelskim:

Justyna Głąb: Warto mieć wpływ na to, co się dzieje dookoła nas. Każdy z nas widzi różne potrzeby, ma pomysły na to, co mogłoby się w przestrzeni miejskiej zmienić. Nie zawsze z tymi pomysłami łatwo się przebić do magistratu. Budżet obywatelski z taką krótszą drogą, pozwala bezpośrednio, z pominięciem całej procedury wiążącej się z programowaniem pomysłów w uchwale budżetowej przez Radę Miasta, żeby mieszkańcy mogli między sobą ustalić priorytety działania i tego, co w mieście by się przydało zrobić.

Propozycje budżetowe na ten rok, zostaną przegłosowane jesienią, zostaną zrealizowane w roku przyszłym. Wnioski są przyjmowane przez blisko miesiąc, czas mamy do 20 czerwca. Magistrat przygotował nawet podpowiedzi, wystarczy wejść na stronę częstochowskiego BO, gdzie znajduje się zakładka „katalog inspiracji”:

Justyna Głąb: Tam można znaleźć propozycje tego, co może być realizowane, finansowanych ze środków budżetu obywatelskiego. Tam są takie propozycje jak na przykład wyrzutnia książek i ile kosztuje, czipowanie zwierząt, remont chodnika. I wszystkie takie działania, inwestycje, na które właśnie można napisać projekt i umieścić w swoim pomyśle. Skonstruować z tego nawet jakiś może ciekawy park, może ciekawy skwer, może jakieś ciekawe wydarzenie. Także zapraszam do tego, żeby z tych inspiracji korzystać.

– dodaje Justyna Głąb. Po ewaluacji zasad w Budżecie Obywatelskim, wprowadzona został też rotacja projektów dla miejskich obiektów, takich jak szkoły czy przedszkola, aby co roku inwestycje nie dotyczy tych samych placówek.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

REKLAMA