Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Budżet Obywatelski. Dziś (03.02.) otwarta dyskusja na temat ewentualnych usprawnień

Facebook Twitter

Budżet Obywatelski w Częstochowie może być sprawniej przygotowywany i lepiej realizowany dzięki aktywności mieszkańców. 3 lutego w Urzędzie Miasta spotkanie ewaluacyjne, które pozwala co roku wypracowywać poprawki i wprowadzać sugestie w życie.

fot. czestochowa.budzet-obywatelski.eu

To też przygotowania do X jubileuszowej edycji Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście, jaka szykowana jest w 2023 roku.

Agata Wierny: Dyskutujemy w sali sesyjnej z mieszkańcami, liderami, liderkami budżetu obywatelskiego, wszystkimi którzy są zainteresowani bo, np. składały swoje wnioski, głosowały i mają teraz swoje przemyślenia dot. budżetu obywatelskiego i procedur. W piątek o 17:00 w sali sesyjnej dyskutować o tym czy chcielibyśmy coś zmienić. Oczywiście to są dyskusje w obrębie przepisów prawa, bo jesteśmy zobowiązania do przestrzegania ustawy.

– mówi Agata Wierny, zajmująca się od początku Budżetem Obywatelskim w częstochowskim magistracie.

Sala Sesyjna Urzędu Miasta. To tu zaplanowano dzisiejszą dyskusję.

Dyskusja jest otwarta i wziąć w niej udział mogą wszyscy zainteresowani.

Dzięki przeprowadzanym ankietom i rozmowom z mieszkańcami, przez lata B.O. dopasowano do oczekiwań częstochowian. Głosujemy coraz sprawniej, a każdy z etapów był przez lata poprawiany:

Agata Wierny: Zawsze dokonujemy korekt w związku z tym jak ten budżet obywatelski w Częstochowie funkcjonuje. Tutaj myślimy o samym procesie oraz jak można go usprawnić. Np. kilka edycji temu aplikacja do składania wniosków nie do końca dobrze działała ale udało nam się dokupić moduł, który sprawił, że teraz system działa doskonale. Mogą pojawić się za to uwagi np. dotyczące czasu – czy skrócić lub wydłużyć jakiś etap itp.

Każdy może zaznaczyć swoje zdanie podczas wysłuchania publicznego – czyli kolejnego etapu wspólnej oceny ostatniej edycji BO. Zaplanowano je w formie stacjonarnej, w sali sesyjnej budynku UM:

Agata Wierny: To jest taki moment, kiedy spotkamy się i rozmawiamy jak to ma działać w Częstochowie. Zaczniemy od ankiet, będziemy zastawiać czy uwagi w nich zawarte są zasadne, czy też nie, czy je wprowadzić, czy nie. To jest taki moment gdzie siadamy i dyskutujemy. To taki powrót do korzeni ponieważ jak robiliśmy 10 lat temu pierwszą edycję budżetu obywatelskiego, to właśnie mieszkańcy i mieszkanki, liderzy, ludzie z Rad Dzielnicy, te procedury pieczołowicie tworzyli i najważniejsze aby ten proces który jest dla mieszkańców, był jak najbardziej dla nich przyjazny.

– zachęca do udziału Agata Wierny. Spotkanie dotyczące BO jest dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Początek w piątek o godz. 17.00. Rozmawiał Mariusz Osyra.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024