Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Budżet obywatelski, czyli pieniądze o których wykorzystaniu będziemy decydować sami

Facebook Twitter

Twórzmy budżet obywatelski. Będzie do tego przekonywać Biuro Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych. Częstochowska placówka chce szeroko informować mieszkańców na temat planów stworzenia takiego budżetu w mieście. Chodzi o udział częstochowian w finansowaniu inwestycji bez udziału Rady Miasta.

Chodzi o to, by mieszkańcy samodzielnie współdecydowali o ważnych dla nich, miejskich sprawach, bez udziału Rady Miasta.

Mieszkańcy mogą decydować, jak zostanie wykorzystana część budżetu, czyli w swojej dzielnicy mogę zdecydować, że chciałabym, by w pierwszej kolejności został zrobiony chodnik, później oświetlenie. Każdy będzie mógł ten pomysł, który jest mu najbliższy i wydaje mu się, że jest najpilniejszy do zrobienia, będzie mógł swoją opinię na ten temat wyrazić. Później, pomysły, które zebrały najwięcej takich opinii, będą realizowane.

Powiedziała Radiu Jura Agata Wierny z Biura Inicjatyw Lokalnych. Przy tworzeniu takiego budżetu Częstochowa może wykorzystać doświadczenia kilku innych miast, które już rozwiązanie wprowadziły w życie:

W każdym mieście Polski wygląda to inaczej – czy to w Łodzi, w Sopocie czy w Poznaniu. Jeżeli chodzi o Częstochowę, to chcielibyśmy wzorować się na takiej dobrej praktyce, którą w Częstochowie mamy, z której jesteśmy dumni, to akty prawa miejscowego, są wspólnie z mieszkańcami przygotowywane. To, jak dokładnie będzie wyglądał budżet partycypacyjny w Częstochowie, jakie będą zasady, kto będzie mógł się wypowiadać, jak będą przebiegały głosowania – to chcielibyśmy wypracować na warsztatach z mieszkańcami miasta i organizacjami pozarządowymi.

Taka część wydzielona budżetu miasta ma szansę działać już w przyszłym roku. Warsztaty ruszają 1 marca.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj