Brakuje rodzin zastępczych. „Dajemy miłość, ale też ją otrzymujemy od tych dzieci”
Brakuje rodzin zastępczych, dlatego w częstochowskim Starostwie Powiatowym rozpoczęto kampanię dotyczącą promocji rodzicielstwa zastępczego pod nazwą: „Zostań rodziną – czekam na Ciebie".

Szacowany czas czytania: 02:57
Brakuje rodzin zastępczych
W tworzeniu nowych rodzin, które są w stanie zapewnić opiekę potrzebującym dzieciom, ma pomóc wiele działań i zachęt. Mówi Katarzyna Buchajczuk, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Częstochowie.
Katarzyna Buchajczuk: Będziemy organizowali konkurs plastyczny dla wszystkich dzieci ze szkół podstawowych z terenu całego powiatu. Następnie mamy zaplanowany Piknik Rodzin Zastępczych, na który serdecznie zapraszamy, już 23 maja o 15.00 w Biskupicach. Zapraszamy także wszystkie osoby, które są zainteresowane tą ideą rodzicielstwa zastępczego. Następnie opracujemy poradnik taki dla rodzin zastępczych, a kończyć będziemy w czwartym kwartale konferencją podsumowującą.
Kampania potrwa do końca roku, promując rodzicielstwo zastępcze. Brak nowych rodzin to szczególny deficyt widoczny nie tylko w miastach, ale i w mniejszych miejscowościach w powiecie. Kampania obejmie 16 gmin w powiecie częstochowskim, mówi Gwidon Jelonek, członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego.
Gwidon Jelonek: Będziemy na każdej sesji rady gminy, żeby nasze informacje o rodzinach zastępczych, jak zostać rodziną zastępczą, ile dzieci jest potrzebujących. Niestety tych dzieci jest więcej niż rodzin zastępczych, dlatego też ta kampania właśnie, bo mamy swoje placówki, 6 placówek opiekuńczo-wychowawczych, w których w sumie mamy 84 dzieci, ale to jest cały czas za mało. Te liczby są przerażające i musimy sobie jakoś z tym radzić, szukać prawdziwych bohaterów, ludzi, którzy będą chcieli pomagać innym, a wierzę, że w naszym powiecie są takie osoby.
Aktualnie w powiecie funkcjonuje 97 rodzin zastępczych, jest w nich umieszczonych 123 dzieci. Do tej niełatwej pracy zachęcają sami rodzice zastępczy. O swoim codziennym wyzwaniu mówi Anna Nowakowska:
Anna Nowakowska: Trzy lata zleciały naprawdę bardzo szybko. Od ukończenia szkolenia praktycznie od razu przyjęliśmy pierwsze dziecko, później było kolejne, a później było kolejne, także trójeczkę na razie mieliśmy te dzieci. Mamy takie szczęście, że mamy taki naprawdę bardzo przyjazne Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, że z każdą sprawą możemy się zgłosić, z każdym problemem. Mamy psychologów, całą kadrę. To są dzieci naprawdę z trudnych środowisk. Te są dzieci, które na przykład nie mogą mówić, w wieku trzech lat są w pampersach, potrzebują wielu terapii, rehabilitacji, fizjoterapii i wielu specjalistów.
Tworzy rodzinę zastępczą dla podopiecznych z mężem Cezarym Nowakowskim.
Cezary Nowakowski: To też działa obopólnie. Jest duża miłość przekazywana do tych dzieci i od tych dzieci też jest czerpanie, także to wszystko się uzupełnia i tak na co dzień funkcjonuje bardzo dobrze. Ale dużo trzeba też poświęcenia i jednak opieki.
Anna Nowakowska: Jeśli mają państwo takie pragnienie pomocy i opieki i wielkie serce, i cierpliwość, to zapraszamy. Warto chociaż jedną duszyczkę uratować.
Mówili rodzice zastępczy z powiatu częstochowskiego. Kampania na rzecz Tworzenia nowych rodzin w regionie już trwa. 23 maja zaplanowany został Piknik dla Rodzin Zastępczych. Zapewniamy szkolenia, pomoc finansową, a także wsparcie psychologiczne i pedagogiczne, aby rodziny zastępcze miały poczucie bezpieczeństwa i dysponowały narzędziami niezbędnymi do sprostania wyzwaniu – informuje na swoich stronach Starostwo Powiatowe w Częstochowie.
Czytaj także: