Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Brakuje połączeń komunikacyjnych w naszym najbliższym rejonie

Facebook Twitter

Już 7 gmin prowadzi od dłuższego czasu ustalenia ze Starostwem Powiatowym w Częstochowie w sprawie uruchomienia międzygminnych czy powiatowych linii autobusowych.

Pozwoliłoby to uniknąć kłopotów z dojazdem z poszczególnych miejscowości do pracy w mieście:

Sporo gmin robi to na własną rękę. Nie ma jakby standardów i w tej chwili jesteśmy na takim etapie, że zbieramy materiały, które pomogłyby nam ocenić, jak to ma wyglądać, jakie są oczekiwania władz w poszczególnych gminach, jakie są oczekiwania mieszkańców, spróbować to policzyć, stworzyć taki system linii gminnych i linii powiatowych. Takie linie, które by przewiozły mieszkańców z takich zbiorczych punktów w gminach do Częstochowy. 

Rozmowy i ustalenia trwają. Oczywiście problemem jest finansowanie takiego transportu, mówi Krzysztof Smela, starosta częstochowski. Planowany system miałby objąć Częstochowę, ale też: Kruszynę, Dąbrowę Zieloną, Kłomnice, Mstów, Olsztyn, Przyrów i Mykanów. Ważne decyzje powinny zapaść jeszcze w sierpniu.

W tej chwili kompletujemy materiały i w sierpniu zarząd musi podjąć decyzję, czy tworzymy wspólnie taki system z gminami, które będą miały pomysł na sfinansowanie na terenie i powiat – na połączenie, czyli sfinansowanie tych linii powiatowych z gmin do miasta Częstochowy. Ja chcę tylko przypomnieć, że miasto Częstochowa jest też powiatem i organizacją takiej linii powinien zająć się Marszałek Województwa, ale na razie takiego pomysłu w województwie naszym nie ma.

– dodaje Krzysztof Smela, starosta częstochowski.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj