Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Brakuje nam nie tylko lekarzy, ale i pielęgniarek, dlatego miasto rozszerza program stypendialny

Facebook Twitter

Potrzeby kadrowe miejskiego szpitala w Częstochowie są bardzo duże. Brakuje lekarzy i pielęgniarek, te braki pokazała trwająca pandemia. Dlatego samorząd rozszerza swój stypendialny projekt "Dostępny lekarz" o pielęgniarzy i pielęgniarki.

Potrzeby dotyczą osób, które niosą pomoc – lekarzy i pielęgniarek. Postanowiliśmy na wniosek rady miasta rozszerzyć nasz program „Dostępny lekarz” o kolejną grupę zawodową, czyli oprócz lekarzy, aby również pielęgniarki mogły skorzystać z programu stypendialnego. Będzie wiązał się z pozostaniem w Częstochowie, z pracą w Miejskim Szpitalu Zespolonym. Po zakończeniu studiów wzbogaci kadrę medyczną naszego szpitala.

Będą mogli starać się o stypendia, zapewnione zostanie im lokum, a także etat w częstochowskiej lecznicy

– mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. Być może w ten sposób samorząd pozyska nowe kadry. Ilu lekarzy i pielęgniarek brakuje w mieście?

Potrzeby są oczywiście bardzo duże, sięgają przynajmniej 50 pielęgniarek, które byśmy przyjęli właściwie już dzisiaj do pracy i 20-30 lekarzy, na których również czekają etaty. Potrzebujemy dobrzego wykwalifikowanego, chętnego do pracy personelu. Sytuacja oczywiście jest bardzo trudna. Obciążenie fizyczne i psychiczne, które w tej chwili trzeba znosić, jest niebywałe, niespotykane. Potrzeba więcej personelu, potrzeba więcej osób. Ciągle podjeżdżają karetki i ciągle przybywają nowi pacjenci

– wylicza dyr. Miejskiego Szpitala Zespolonego Wojciech Konieczny. Zespół medyków jaki pracuje w Częstochowie potrzebuje też odmłodzenia wynika ze statystyk, dlatego poszerzony program dla studiujących na kierunkach medycznych ruszy już jesienią.

Gro tych ludzi jest już w wieku emerytalnym, część przekracza 60 lat, natomiast osoby, które są w wieku między 31 a 40 lat – ci lekarze stanowią mniejszość, jest ich około 280 w Częstochowie. 

Uruchomienie programu już od następnego roku akademickiego. Stypendia będą dochodzić do 1000 zł. Będą mogły się ubiegać studentki i studenci ostatniego roku studiów, którzy mogą się pochwalić średnią co najmniej 4.0

– o projekcie stypendiów dla studentów pielęgniarstwa w ramach programu ,,Dostępny lekarz” mówili też przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny oraz wiceprezydent Piotr Grzybowski.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 marca 2024