Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ból zęba – kiedy konieczna jest wizyta u dentysty? [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Ból zęba zwykle jest sygnałem świadczącym o znacznym zaawansowaniu choroby próchniczej uzębienia lub nawet niebezpiecznych schorzeń dziąseł i całej jamy ustnej. By uniknąć tej nieprzyjemnej dolegliwości, warto systematycznie odwiedzać stomatologa i poddawać się badaniom. Dentysta powinien dokonać kontroli stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta przynajmniej raz na pół roku. Opieka dentystyczna polega bowiem nie tylko na leczeniu dolegliwości bólowych czy dokonywaniu ekstrakcji chorych zębów.

mat. nadesłany

Złożone działania z zakresu profilaktyki stomatologicznej dentysta zaleca pacjentom w każdym wieku. Już od najmłodszych lat warto dbać o powstawanie u dzieci prawidłowych nawyków higienicznych, pielęgnacyjnych i diagnostycznych w zakresie zdrowia jamy ustnej. W klinikach dentystycznych dba się o komfort, bezpieczeństwo i bezbolesność przeprowadzanych zabiegów. Lęk przed wizytą u stomatologa nie jest zatem racjonalnym powodem zwlekania z diagnostyką stomatologiczną.

Jak często należy odwiedzać gabinet stomatologiczny? Dentysta i rola profilaktyki stomatologicznej

Systematyczna kontrola stanu uzębienia powinna odbywać się przynajmniej co 6 miesięcy. Wizytę tę powinno się odbyć nawet w przypadku braku odczuwania niepokojących dolegliwości ze strony zębów czy całej jamy ustnej. Częstsze kontrole dentysta może zlecić wówczas, gdy pacjent zmaga się z chorobami współistniejącymi, cierpi z powodu stanów zapalnych w obszarze jamy ustnej lub grozi mu paradontoza (zapalenie przyzębia). Gabinet stomatologiczny częściej odwiedza się również w ramach ortodoncji. O konieczności podjęcia leczenia wybranych schorzeń lub próchnicy zębów zawsze decyduje lekarz dentysta na podstawie przeprowadzonej kontroli oraz zebranego wywiadu medycznego.

Co robić, gdy boli ząb? Dentysta i diagnostyka stomatologiczna

Jak wygląda wizyta u dentysty? Jej przebieg zależy przede wszystkim od dolegliwości, z jakimi do lekarza zgłasza się pacjent (lub ich braku). W przypadku osób zgłaszających się do gabinetu stomatologicznego w celach prewencyjnych wizyta zwykle polega na przeprowadzeniu kontroli stanu zdrowia zębów i jamy ustnej oraz zebraniu podstawowych informacji medycznych o ogólnym stanie zdrowia pacjenta. Jeżeli w uzębieniu nie wykrywa się ubytków i obecności stanów patologicznych, pacjent odwiedza dentystę zwykle po upływie kolejnego półrocza.

Wizyta kontrolna może jednak być etapem diagnostyki stomatologicznej. Zdarza się bowiem tak, że pacjenci nie odczuwają żadnych dolegliwości bólowych ani dyskomfortu, a w obszarze ich jamy ustnej dochodzi do powstania patologicznych zmian o charakterze chorobowym. Dentysta wykrywa zwykle wczesne zmiany próchnicze, które są najłatwiejsze do wyleczenia w początkowym stadium swojego rozwoju. Nieleczone powodują ból, który jest oznaką ich zaawansowania i konieczności szybkiego wdrożenia leczenia. Regularne wizyty u dentysty pozwalają zatem na uniknięcie leczenia kanałowego, które może okazać się długotrwałe i kosztowne. Podczas wizyt kontrolnych można ponadto zadbać o estetyczny efekt wizualny uśmiechu. W razie konieczności lekarz zleca bowiem dodatkowe badania diagnostyczne (m.in. RTG), higienizację, leczenie ortodontyczne lub proponuje wybielanie zębów.

dentysta

mat. nadesłany

Gdy zmiany próchnicze zajdą za daleko – stomatologia zachowawcza (leczenie kanałowe i wypełnienia kompozytowe)

Dentysta odwiedzany jest najczęściej wówczas, gdy pacjent odczuwa ból zęba. To dla niego sygnał nieprawidłowości i konieczności rozpoczęcia leczenia zachowawczego. Wśród najpopularniejszych metod leczenia stomatologicznego z zachowaniem zęba stałego pacjenta wymienia się wypełnienia kompozytowe oraz leczenie kanałowe (endodoncję).

Plombowanie zębów polega na ich oczyszczeniu ze zmian próchniczych i zastosowaniu wypełnienia, którego celem jest odbudowa zęba. Zwykle tę metodę leczenia stosuje się w przypadku tych pacjentów, u których stwierdza się średniozaawansowane zmiany próchnicze, możliwe do wyleczenia z zachowaniem zęba.

W Centrum Medycznym Kierach endodoncję wykonuje się z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, w tym również mikroskopu. Dentysta wykonuje leczenie kanałowe w przypadku stwierdzenia zapalenia i zakażenia miazgi zęba. Do tych stanów dochodzi zwykle w przypadku bagatelizowania próchnicy. Endodoncja jest powszechna również przy martwicy miazgi, wielokrotnie wykonywanych zabiegach dotyczących jednego zęba czy w razie pęknięcia zęba.

Kompleksowe leczenie zębów nie pomaga? Chirurgia stomatologiczna, protetyka i implanty zębowe

W przypadku znacznego zaawansowania stanu chorobowego i braku możliwości podjęcia skutecznego leczenia zachowawczego dentysta oferuje pacjentom ekstrakcję zęba lub zębów, czyli ich usunięcie z wnętrza jamy ustnej. Jednym z rozwiązań jest chirurgiczne usuwanie zęba. Zabieg polega na nacięciu dziąsła i odseparowaniu zęba od okolicznych tkanek. Następnie lekarz usuwa warstwę kości okalającą ząb i wyjmuje go z zębodołu, używając specjalistycznych narzędzi. W niektórych przypadkach zabieg kończy się koniecznością założenia szwów celem zasklepienia rany. Usuwać można nie tylko zęby stałe, ale również uzębienie mleczne dzieci.

Po leczeniu chirurgicznym dentysta może zlecić specjalistyczne konsultacje pacjenta z zakresu implantologii i/lub protetyki. Dzięki rozwojowi tych dziedzin i wykorzystaniu najnowszych technologii u pacjenta można wykonać nowe, sztuczne uzębienie.

Profesjonalizm bezbolesnych zabiegów w trosce o dobro i komfort pacjenta

Indywidualne podejście, szeroki zakres świadczonych usług, bezbolesność zabiegów i empatia doświadczonych lekarzy – to podstawowe cechy działalności stomatologicznej, których szukają pacjenci. Dobry stomatolog zapewnia usługi stomatologiczne szerokiej grupie pacjentów – dzieciom i dorosłym, dbając o ich bezpieczeństwo i komfort podczas wizyt. Szczególnej uwagi wymaga ich znieczulenie, które zwiększa poziom zaufania do czynności wykonywanych przez specjalistę podczas wizyty (zwłaszcza o charakterze leczniczym).
Jak i gdzie o dobro pacjenta dba dentysta? Tychy to miejsce, w którym swoje usługi oferują specjaliści Centrum Medycznego Kierach. Ze szczegółową ofertą placówki można zapoznać się tutaj: https://kierach.pl/oferta/stomatologia/.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024