Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Biuro paszportowe w Częstochowie: Znowu ustawiają się kolejki po dokument. Wracają paszportowe soboty, najbliższa 18 marca

Facebook Twitter

Znów ruszyliśmy po paszporty, sygnalizują pracownicy częstochowskiej delegatury biura paszportowego. W tym roku nasi mieszkańcy złożyli już 5 tys. wniosków o paszport.

fot. www.katowice.uw.gov.pl / materiał prasowy

W oddziale Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Sobieskiego znów trzeba odczekać w kolejce na możliwość złożenia wniosku, tyle że tym razem w kolejce internetowej. Wszystko dlatego, że zwykle przed planowaniem wyjazdów przekonujemy się, że paszport stracił ważność.

Alina Kucharzewska: Jak co roku na wiosnę w marcu, w kwietniu obserwujemy zwiększone zainteresowanie wyrobieniem paszportu przez mieszkańców. Wiąże się to przede wszystkim z tym, iż patrząc na to, że coraz bliżej do wakacji, mieszkańcy chcą zabukować zagraniczne wczasy, otwierają szuflady, wyciągają paszport i okazuje się, że paszport jest nieważny. Wówczas udają się do biura portowego bądź do najbliższego oddziału na terenie całego województwa. Stąd też rzeczywiście taka większa ilość mieszkańców w tych oddziałach jest bardzo widoczna.

– jak mówi rzecznik wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, na wiosnę ruch przy okienkach paszportowych wzmaga się w całym województwie. Zainteresowanie stale rośnie. W 2021 roku w Częstochowie wydano 15,5 tys. paszportów, w ubiegłym roku wniosków o ten dokument było już 22 200. W 2022 roku paszportów wydano w skali województwa niemal dwukrotnie więcej niż jeszcze rok wcześniej…

Alina Kucharzewska: Zainteresowanie paszportami jest też widoczne w statystykach. W 2021 roku wydano ponad 137 tysięcy paszportów, a już w zeszłym roku 2022 tych paszportów było ponad 257 tysięcy. Już teraz, w okresie od stycznia do marca, liczba przyjętych wniosków to blisko 50 tysięcy.

Aby całą procedurę przyspieszyć i ułatwić uzyskanie dokumentu przed sezonem urlopowym, znów startują cykliczne soboty paszportowe. Będą oznaczały dostępne biura paszportowe dla interesantów, również w weekendy…

Alina Kucharzewska: Patrząc na to zainteresowanie, my zawsze wychodzimy też w stronę klienta, chcąc ułatwić im możliwość złożenia wniosku czy też odebrania paszportu. Dlatego jak co roku na wiosnę ruszamy z sobotami paszportowymi i taka najbliższa sobota to już 18 marca Mieszkańcy będą mogli w spokoju złożyć wniosek czy też go odebrać.

– zapowiadała Alina Kucharzewska z Urzędu Wojewódzkiego. W sobotę (18.03.) obsługa będzie prowadzona w Terenowej Delegaturze w Częstochowie, od 9:00 do 14:00. Co ważne wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty przez internetowy system kolejkowy: rezerwacja.slask.eu.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2023