Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Bezpłatne badania kolonoskopii

Facebook Twitter

W zakładzie opieki zdrowotnej INTER-MED przy ul. Kopernika 38 w Częstochowie trwają zapisy do Programu Badań Przesiewowych - "Wczesne wykrywanie raka jelita grubego". Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka układu pokarmowego.

Profilaktycznie badanie powinny wykonać wszystkie osoby po 50 roku życia. Oczywiście wskazanie do wykonania badania może pojawić się wcześniej i uwarunkowane może być dolegliwościami towarzyszącymi choremu, bądź obecnością nowotworu u krewnego pierwszej linii. Kolonoskopia daje możliwość wykrycia zmian w jelicie grubym, w tym zmian nowotworowych. Rak jelita grubego jest drugim co do występowania nowotworem u Polaków. W ubiegłych latach (2014/2015), dzięki Programowi wykryto nowotwór złośliwy u 10 osób, a u 150 usunięto zmiany, z których w przyszłości mogłyby rozwinąć się komórki rakowe. Więcej o tym na radiojura.pl..

na www

Program Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego (PBP) jest zadaniem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia. W ramach PBP od 2000 roku w całej Polsce wykonywana jest bezpłatna profilaktyczna kolonoskopia.

Profilaktyczną kolonoskopię w ramach programu wykonać mogą osoby :

wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny,

osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.

Osoby w wieku od 25 lat z rodziny HNPCC lub FAP. W tym przypadku konieczne jest skierowanie z potwierdzeniem obciążenia genetycznego z poradni genetycznej. Członkowie takiej rodziny powinny mieć powtarzane badania, co 2-3 lata, chyba, że badanie genetyczne wskaże, że u danej osoby nie ma mutacji genetycznych. Osoba taka może być zwolniona z wykonywania badań kontrolnych.

Do badania nie są kwalifikowane osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat oraz mają objawy kliniczne, sugerujące istnienie raka jelita grubego (przewlekłe zaparcie, przewlekła biegunka, krwawienie z odbytu – nie hemoroidowe, czy anemia , chudnięcie bez powodu).

Skierowaniem na badanie jest wypełniona ankieta – samodzielnie bądź przez lekarza dowolnej specjalizacji. Ankieta dostępna w załączniku oraz pod adresem:

http://intermed24.com.pl/pl/centrum-profilaktyczne/132-program-badan-przesiewowych-wczesne-wykrywanie-raka-jelita-grubego

Z ankietą należy zgłosić się do NZOZ INTER-MED – ul. Kopernika 38, I piętro – od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-14.00 oraz wtorek-środa 16.00-19.00. W tych godzinach nastąpi zweryfikowanie prawidłowości wypełnienia ankiety i zostanie wyznaczony termin badania. Zostanie też wydany środek przygotowujący do badania oraz informacja jak prawidłowo przygotować się do kolonoskopii. Za preparat pobierana jest kaucja 50 zł- zwracana w dniu badania.

W ubiegłych latach (2014/2015), dzięki Programowi realizowanemu w NZOZ INTER-MED wykryto nowotwór złośliwy u 10 osób, a u 150 usunięto zmiany, z których w przyszłości mogłyby rozwinąć się komórki rakowe. – Dlatego niech stereotypy zostaną przełamane, a świadoma profilaktyka weźmie górę nad naszymi uprzedzeniami – dodaje Kamila Wierzbicka, koordynator ds rejestracji i współpracy, będąca jednocześnie koordynatorem PBP w NZOZ INTER-MED – w razie pytań ośrodek służy pomocą w godzinach 10.00-14.00 od poniedziałku do piątku i 16.00-19.00 we wtorek i środę.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024