Bezpłatna pomoc prawna, pomogą studenci UJD pod nadzorem profesorów
Uniwersytecka poradnia, która działa na Wydziale Prawa i Ekonomii UJD nadal poleca bezpłatną pomoc prawną potrzebującym mieszkańcom. Porad udzielają tutaj studenci, ale pod opieką wykładowców.
Bezpłatna pomoc prawna
Pomoc prawna przeznaczona jest dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na wizytę i konsultację w profesjonalnej kancelarii.
Zakres wsparcia przyszłych prawników jest duży
-mów zastępca przewodniczącej poradni prawnej przy UJD:
Michał Szulc: Udzielamy konsultacji, odpowiadamy na pytania prawne, pomagamy stworzyć pismo procesowe, a nasze porady mają charakter tylko i wyłącznie pisemny. Staramy się działać w miarę możliwości szybko, żeby taką sprawę, która do nas trafia, rozwiązać w ciągu maksymalnie dwóch tygodni. Nasz zainteresowany nasz patent otrzymuje od nas w formie pisemnej albo projekt pisma, które może złożyć do sądu, albo instytucji, albo też odpowiedzi na pytania, które go nurtują.
Wydział Prawa i Ekonomii w ten sposób również przyczynia się do zdobywania praktycznych umiejętności przez przyszłych adwokatów czy notariuszy. Działalność ma charakter konsultacyjny. O czym warto pamiętać, jeżeli chcemy odwiedzić poradnię i z niej skorzystać? O tym Szymon Świtała z poradni prawnej przy ul. Zbierskiego:
Szymon Świtała:Na samym początku myślę, że musisz określić jaki problem prawny ma, w czym potrzebuje pomocy. Niekoniecznie musi wiedzieć, jaka to jest dziedzina. Wszelkie dokumenty, które mogą się przydać nam w rozwiązaniu danego problemu, są mile widziane. Myślę, że jeżeli ktoś nie posiada takowych dokumentów, to też nie będzie problemu, bo tak czy siak, udzielimy mu pomocy prawnej. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na nasze social media, tam znajdziecie nas pod nazwą Poradnia Prawa UJD. Na naszych studentów głównie prawa, ale także może być administracja, zapraszamy do dołączenia do naszej poradni.
Na miejscu możemy skonsultować się w sprawach ze wszystkich gałęzi prawa, a także przy konstruowaniu pism.
Studenci pracują w niej pod okiem swoich profesorów
-dodaje przewodnicząca poradni prawa na częstochowskim Uniwersytecie:
Weronika Radziejewska: Uważam, że zgłębiamy też takie tajniki. My jesteśmy na trzecim roku aktualnie i niektórych dziedzin prawa jeszcze nie znamy, nie są one przez nas zgłębione. Współpracujemy wszyscy, są osoby z czwartego, piątego roku, są osoby z pierwszego i drugiego, a więc każdy może się od każdego uczyć, ale zagłębiając się w te przepisy mamy już potem taki praktyczny ogląd na całą sprawę i będzie łatwiej nam się uczyć tego w przyszłości.
Na Wydziale Prawa i Ekonomii pracuje Poradnia Prawa prowadzona przez studentów prawa i administracji Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Zajmuje się bezpłatną pomocą prawną. Siedziba Poradni znajduje się w budynku UJD przy ul. Zbierskiego 2/4 w pokoju 3.19. Grafik dyżurów informuje o czasie jej pracy. Sama Poradnia liczy 34 członków. W tym roku akademickim studenci wprowadzili podział Poradni na sekcje:
– sekcja prawa karnego
– sekcja prawa cywilnego
– sekcja prawa rodzinnego
– sekcja prawa administracyjnego
– sekcja prawa pracy
Każda z sekcji posiada, koordynatora, czyli osobę „czuwającą” nad poprawnym rozwiązaniem sprawy i dopełnieniu formalności takich jak sporządzenie sprawozdania ze spotkań czy przekazanie rozwiązania sprawy do petenta. Od początku roku akademickiego do studentów wpłynęły już 3 sprawy, nad którymi prowadzą działania. Dodatkowo członkowie Poradni pomogli w organizacji, jak i uczestniczyli w symulacji mediacji w Sądzie Okręgowym w Częstochowie. Poradnię Prawa UJD tworzą studenci, którzy chcą się rozwijać, zdobywać doświadczenie i szerzyć dobro poprzez pomoc innym.
Dane kontaktowe:
-
- telefon: 34 3783158
- facebook: Poradnia Prawa UJD
Czytaj także: