Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Bezpieczny pieszy” w Częstochowie. Podsumowanie akcji

Facebook Twitter

Piesi i rowerzyści pod specjalnym nadzorem policji w Częstochowie. Mundurowi cyklicznie kontrolują trasy pod kontem bezpieczeństwa tzw. niechronionych uczestników ruchu i przy przestrodze podają dane: w tym roku na trasach miasta i powiatu zginęło już 3 pieszych i i 1 rowerzysta.

fot. czestochowa.policja.gov.pl

Od stycznia na drogach miasta i powiatu częstochowskiego doszło do 69 wypadków drogowych, w których zginęło 3 pieszych i 1 rowerzysta. W ubiegłym roku, w analogicznym okresie na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie zginęło aż 6 pieszych.

– podaje częstochowska drogówka, która cyklicznie prowadzi działania skierowane na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Tuz przed majówką, w ubiegły piątek (29.04.) podczas akcji „Bezpieczny pieszy”, mundurowi ujawnili 96 wykroczeń popełnionych przez kierujących i 23 przez pieszych. Kierujący najczęściej przekraczali dozwoloną prędkość w rejonie przejścia dla pieszych, natomiast piesi przechodzili w miejscu niedozwolonym, nie stosowali się do sygnalizacji świetlnej, chodzili nieprawidłową stroną drogi i nie korzystali z elementów odblaskowych.

fot. czestochowa.policja.gov.pl

Obowiązki kierowcy względem pieszego:

  • w strefie zamieszkania pieszy może się poruszać swobodnie po całej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami
  • pieszy ma pierwszeństwo znajdując się na przejściu dla pieszych lub wchodząc na nie
  • zabrania się omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych
  • zabrania się wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim

Niechroniony uczestniku ruchu drogowego pamiętaj – przechodząc przez ulicę gdy nie ma sygnalizacji świetlnej:

  • możesz przejść tylko w miejscach oznaczonych pasami – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów
  • zanim wejdziesz na jezdnię zatrzymaj się, rozejrzyj i upewnij, czy możesz bezpiecznie przejść na drugą stronę, a przede wszystkim czy wszyscy kierowcy cię dostrzegli i ustąpią ci pierwszeństwa (spójrz w lewo, potem w prawo i znowu w lewo. Przechodząc przez ulicę nie trać pojazdów z oczu, bądź czujny)
  • przechodź przez jezdnię pewnym krokiem i zachowaj ostrożność, nie korzystaj ze smartfona, skup swoją uwagę na tym, co się dzieje na drodze
  • nigdy nie wbiegaj na jezdnię i nie przebiegaj przez nią

Każdy niechroniony uczestnik ruchu drogowego powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo i widoczność na drodze. Zgodnie z przepisami pieszy poruszający się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych. Jednak dla własnego bezpieczeństwa odblaski powinniśmy nosić na każdej drodze, zawsze o każdej porze dnia.

– przypominamy za policją.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2022