Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Bezpieczeństwo dzieci: „Orzeł i Lwica” zwierzęta z częstochowskiego herbu pomogą przedszkolakom

Facebook Twitter

Przed nami  zasadnicza inauguracja dla częstochowskich przedszkolaków projektu "Orzeł i Lwica - Leosia i Bieluś na straży bezpieczeństwa".

fot. czestochowa.pl

Bezpieczeństwo dzieci – pomogą maskotki: orzeł i lwica

Zwierzęta znane z miejskiego herbu nauczą dzieci zasad postępowania, które wpisują się w ochronę osób małoletnich i ministerialnych standardów postępowania.

Dorota Jarzębska: Ministerstwo Edukacji nałożyło na nas obowiązek stworzenia i wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem, ale także przekazania tych standardów i zapoznania ich z dziećmi. Wydało nam się to zadaniem bardzo trudnym dla nas, dla nauczycieli, dlatego postanowiłyśmy stworzyć taką pomoc dydaktyczną, która po prostu przybliży to zagadnienie i pomoże zrealizować w rzeczywistości. W bajkach poruszamy tematy, które są narzucone przez standardy. Właśnie dlatego mamy nadzieję, że w sposób bardzo przyjazny dzieciom będą one przekazane.

Dorota Jarzebska, Joanna Świącik, Justyna Piątek

Jak informuje Dorota Jarzębska, dyr. Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 43, zadanie do realizacji dla maluchów i nauczycieli będzie łatwiejsze za sprawą specjalnie przygotowanego elementarza. Programowi patronują sympatyczne zwierzaki-maskotki.

Joanna Świącik: Czwartego czerwca podczas inauguracji wystąpią Leosia i Bieluś, czyli maskotki. Przedszkolaki będą mogły je obejrzeć. Niesamowita to będzie dla nich okazja. Niesamowita przygoda i niespodzianka. Powstał elementarz Leosi i Bielusia, w którym zawarte są bajki dla dzieci oraz scenariusze dla nauczycieli. Zostały napisane przez nauczycielki trzech naszych przedszkoli. W całości są naszym projektem. Nadzór prowadził Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.

Tłumaczy Joanna Świącik, dyr. Miejskiego Przedszkola nr 16 w Częstochowie. Dodajmy, że imiona dwójki bohaterów wybrały same dzieci w ogłoszonym konkursie.

Justyna Piątek: Symbolami naszego miasta, w herbie jest orzeł i lwica. Imiona Leosi i Bielusia zostały wyłonione w konkursie zorganizowanym dla wszystkich częstochowskich przedszkoli, na konkurs pod tytułem „Wspólnie nadajemy imiona, częstochowskim maskotkom”. Jednogłośnie nasze przedszkolaki wybrały imiona Leosia – lwica, Bieluś – orzeł. Najlepszą formą edukacji dzieci w wieku przedszkolnym to jest zabawa. Maskotki nie tylko będą służyć do wprowadzania standardów ochrony małoletnich, tylko będą pomagały nam wprowadzać różne działania profilaktyczne, działania edukacyjne.

Wyjaśnia Justyna Piątek, dyr. z Przedszkola nr 31 w dzielnicy Kiedrzyn. Teraz do placówek przedszkolnych trafi elementarz i niezbędne materiały do projektu – to filmy edukacyjne z obiema postaciami i z udziałem częstochowskich aktorów, koszulki i inne gadżety. Powstanie również fanpejdż w mediach społecznościowych dotyczący całego projektu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024