Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Bez ważnych dokumentów chcieli przylecieć do Polski

Facebook Twitter

W ciągu pięciu dni zatrzymali 6 osób, które na lotnisku w Pyrzowicach chciały przekroczyć granicę bez ważnych dokumentów. Były albo podrobione, nieważne albo należały do zupełnie kogoś innego. Wszyscy pasażerowie przylecieli rejsowymi samolotami z Aten.

fot. slaski.strazgraniczna.pl/

W pierwszym przypadku 18-letni Syryjczyk, przedstawił w punkcie kontroli paszportowe bułgarski dokument tożsamości, który w bazach danych figurował jako zgubiony. Kolejnym razem 4 osoby pokazały dokumenty z Bułgarii, Austrii i Polski. Wszystkie cztery były podrobione, a pasażerowie w ostateczności zadeklarowali , że pochodzą z Syrii i Palestyny. Ostatni przypadek to 26 -latek, także Syryjczyk, który do Polski chciał dostać się wprawdzie na podstawie własnego dokumentu ale w tym przypadku okazało się, że straciły już swoją ważność. Straż Graniczna wszczęła już procedury zmierzające do zawrócenia podróżnych do Syrii, w przypadku Palestyńczyków – trafią oni do zamkniętego ośrodka dla cudzoziemców.

 

fot. slaski.strazgraniczna.pl/

Do pierwszego zatrzymania doszło 22 lipca na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Legitymowany mężczyzna okazał do kontroli bułgarski dowód tożsamości. W trakcie czynności sprawdzających okazało się, że przedstawiony do kontroli dokument widnieje w bazach danych jako utracony. Podczas przesłuchania prowadzonego w obecności tłumacza zatrzymany cudzoziemiec podał swoje prawdziwe dane osobowe i obywatelstwo. Mężczyzna okazał się być Syryjczykiem. 18-latek usłyszał zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom, przy użyciu podstępu oraz posłużenia się w czasie kontroli dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby. Nastolatek przyznał się do stawianych mu zarzutów, złożył wyjaśnienia i poddał się dobrowolnie karze 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 1 roku.

26 lipca ujawniono kolejne osoby, które przekroczyły granicę państwową RP wbrew obowiązującym przepisom, przy użyciu podstępu polegającego na posłużeniu się tożsamością innej osoby. Czwórka pasażerów lotów z Aten przedstawiła do kontroli bułgarski, austriacki i dwa polskie dowody osobiste. Wszystkie wzbudziły podejrzenia funkcjonariuszy co do ich autentyczności. Ostatecznie okazało się, że dokumenty tożsamości były podrobione, a w bagażach dwójki podróżnych ujawniono kolejne sfałszowane dokumenty (podrobiony rumuński oraz syryjski dowód osobisty). Cudzoziemcy deklarowali palestyńskie oraz syryjskie pochodzenie. Wszystkie osoby usłyszały zarzuty przekroczenia granicy wbrew przepisom przy użyciu podstępu, polegającego na posłużeniu się tożsamością innej osoby oraz użycia jako autentycznego podrobionego dokumentu. Dodatkowo 31-letniej Syryjce oraz 30-letniemu Syryjczykowi, którzy posiadali w bagażu fałszywe dowody tożsamości, przedstawiono zarzut czynienia przygotowań do posłużenia się na terenie Unii Europejskiej jako autentycznym, podrobionym dokumentem. Wszyscy cudzoziemcy przyznali się do stawianych im zarzutów i poddali się dobrowolnie karze odpowiednio 3 oraz 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 1 roku oraz 2 lat.

Ostatni z podróżujących 26 lipca pasażerów, 26-letni obywatel Syrii, w trakcie kontroli okazał jedynie nieważny paszport syryjski. Dokument ten nie uprawniał go do wjazdu i pobytu na terytorium RP w związku z czym on również został zatrzymany.

Obcokrajowcom wszczęte zostały postępowania administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu. Ponadto wobec dwóch obywateli Palestyny trwają czynności zmierzające do umieszczenia ich, decyzją sądu, w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj