Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Betlejemskie Światło Pokoju ponownie dotrze do Częstochowy

Facebook Twitter

Betlejemski ogień znów zapłonie w wielu kościołach, urzędach czy instytucjach, ale przede wszystkim będzie na wigilijnych stołach. Już po raz 25 harcerze przekażą Betlejemskie Światło Pokoju. Na Jasną Górę ogień dotrze w niedzielę (13.12.) o 17.00, od piątku (18.12.) światełko będzie można odpalać, aby zabrać do domów.

Na mieszkańców Częstochowy harcerze czekać będą podczas targów „Gwiazdkowa Aleja” oraz w siedzibie swojego hufca przy ulicy Wilsona. Hasło tegorocznej akcji to „Zauważ człowieka.”

Akcję zapoczątkowały w 1986 roku austriackie media jako działanie na rzecz chorych  i samotnych. Dzięki współpracy ze skautami, akcja obejmuje niemalże całą Europę. Do Polski Betlejemskie Światło Pokoju od 25 lat trafia za pośrednictwem skautów ze Słowacji. Symboliczne przekazanie ognia zazwyczaj ma miejsce na Łysej Polanie, a w tym roku w Sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem.

Wszystko zaczyna się na początku grudnia w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

To tutaj od płonących lamp oliwnych zabierane jest światło. Samolotem zostaje przetransportowane do Wiednia, gdzie ma miejsce uroczyste przekazanie europejskim organizacjom skautowym. Po odebraniu ognia przez harcerzy od Słowaków, jeszcze w tym samym dniu trafia ono do Zakopanego, Krakowa i na Jasną Górę. Zwyczajem stało się, że ma to miejsce w III niedzielę adwentu.

Od tego momentu światło rozpoczyna swoją wędrówkę po całej Polsce, która trwa aż do Wigilii. W tym okresie betlejemski ogień zapłonie w wielu urzędach, instytucjach, kościołach, ale przede wszystkim na wigilijnych stołach. Zapraszamy do udziału w uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju w niedzielę o godz.17.00 w Bazylice Jasnogórskiej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj