Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Beksiński wraca do Miejskiej Galerii Sztuki

Facebook Twitter

Tym razem w gmachu przy al. NMP 64 można oglądać 60 odbitek fotografii artysty. Postaci charakterystycznej, ale i wszechstronnej, nietrzymającej się kurczowo malarskiego medium. Ekspozycja potrwa tylko do końca września.

fot. czestochowa.pl

Fotografie będą główną częścią wystawy, na której nadal znajdą się też obrazy i rysunki. Wystawa traci jednak swój wieloletni status stałej ekspozycji, pozostając ostatnią szansą na spotkanie z twórczością Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

Piętnaście lat wystawy twórczości Zdzisława Beksińskiego w Miejskiej Galerii Sztuki to już własna, kompletna historia. Od 2006 r. Galeria była dysponentką części dorobku artystycznego Beksińskiego, pochodzącej ze zbiorów Anny i Piotra Dmochowskich. Prace te były prezentowane jako wystawa stała pod nazwą Muzeum Zdzisława Beksińskiego.

Decyzje właścicieli kolekcji, zmierzające do powstawania kolejnych miejsc prezentacji dorobku tego artysty, wpływały również na kształt i zawartość wystawy w częstochowskiej galerii. Tak więc pierwsza poważna zmiana miała miejsce w 2016 roku, po przeniesieniu wcześniej prezentowanej w Częstochowie kolekcji do Nowohuckiego Centrum Kultury. Z Paryża przywiezione zostały inne, nigdy wcześniej nie pokazywane w Polsce obrazy i rysunki, dając początek nowej wystawie – pod nazwą Beksiński. Drugie Muzeum.

Drugie Muzeum było dostępne w Częstochowie przez blisko sześć lat. Powstał wokół niego szereg wydarzeń kontekstowych, poszerzających wiedzę o Beksińskim i urozmaicających odbiór jego dzieł. Były zatem spotkania, spektakle, koncerty, dyskusje – archiwalne materiały na ten temat można znaleźć na stronie internetowej MGS.

W grudniu zeszłego roku upłynął termin umowy depozytowej z kolekcjonerami i po negocjacjach nastąpiła kolejna zmiana – 18 obrazów Beksińskiego pokazywanych w MGS trafiło do Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. W zamian kolekcjoner zadecydował o przekazaniu w depozyt częstochowskiej Galerii 60 odbitek fotografii ze swojej kolekcji – do końca września. Fotografie będą główną częścią wystawy, na której nadal znajdą się też obrazy i rysunki. Wystawa traci jednak swój wieloletni status stałej ekspozycji, pozostając ostatnią szansą na spotkanie z twórczością Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

Spieszmy się zatem i oglądajmy te prace – będziemy mogli to robić tylko do 30 września.

na podst. informacji Miejskiej Galerii Sztuki

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj