Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Będzie więcej zieleni w III Alei

Facebook Twitter

Będzie więcej zieleni w Alejach, to bardzo dobra informacja zwłaszcza, że dzisiaj 22.04 obchodzimy Dzień Ziemi.. Co konkretnie nowego pojawiło się w centrum miasta?

fot. czestochowa.pl

W III alei, pojawiły się krzewy. Tutaj od środy trwają prace. Zieleń w III alei sukcesywnie będzie uzupełniana o krzewy irgi karłowatej i irgi Dammera, tawuły brzozolistnej i gęstokwiatowej, jałowca łuskowatego, mikrobioty syberyjskiej, trzmieliny Silver Queen oraz róży okrywowej białej. Krzewy znacząco wzbogacą zieleń w samym centrum miasta i uzupełnią pewne ubytki, które nastąpiły w minionych latach. W sumie w alei dosadzonych zostanie ponad 3 tysiące krzewów, według planu uzgodnionego z Centrum Usług Komunalnych oraz Wydziałem Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta. Prace prowadzone są w ramach projektu „Częstozielona”. Sponsorem krzewów jest firma ogrodnicza, która korzysta z refundowanych staży pracowniczych w ramach miejskiego projektu „Zawodowa Współpraca”.

Wykonawcą prac i sponsorem krzewów jest firma Dark-Land – Szkółka Drzew i Kwiatów Ozdobnych z Rzerzęczyc, w której w ramach kolejnej edycji miejskiego projektu „Zawodowa Współpraca” staż pracowniczy ma odbyć 6 osób. Koszty stażu w wymiarze 150 godzin i wartości 2 tys. zł, będą refundowane ze środków tego unijnego projektu.

„Zawodowa współpraca” to projekt wspierający jednocześnie młodzież, szkoły i przedsiębiorców. Miasto w ubiegłym roku zdobyło 3,7 mln zł unijnych środków na trzy kolejne edycje projektu, które będą realizowane równolegle do końca sierpnia 2022 r. Jednocześnie do lutego 2022 r. trwać będzie jeszcze druga edycja projektu, pierwsza została zakończona.

W pierwszej edycji z projektu skorzystało ponad 2,2 tys. uczennic i uczniów, następne obejmują blisko 800. Tylko w pierwszej edycji młodzież z częstochowskich szkół odbywała staże i praktyki u ponad 100 pracodawców. Oprócz płatnych staży innymi formami wsparcia uczniów szkół branżowych i techników w ramach „Zawodowej współpracy” są: kursy zawodowe, w tym certyfikowane, zajęcia specjalistyczne, zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe oraz doradztwo edukacyjno-zawodowe. Ze szkoleń w ramach projektów korzystają też nauczyciele przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu, doposażane są również pracownie zawodowe w szkołach (tylko w ramach pierwszej edycji było to 50 pracowni w 11 szkołach).

Łączna wartość kolejnych edycji „Zawodowej współpracy” to ponad 17 mln zł.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj