Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Będzie strefa ograniczonej prędkości na ul. Nowowiejskiego?

Facebook Twitter

Policja zapowiada, że złoży w mieście wniosek o wyznaczenie strefy ograniczonej prędkości na ul. Nowowiejskiego. Chodzi o bezpieczeństwo. Zmiany są konieczne, wnioskują o nie też miejscy radni.

fot.czestochowa.policja.gov.pl

Długi prosty odcinek nazywany wraz z ul. Śląską „autostradą śródmiejską” okazał się miejscem kilku tragicznych zdarzeń. Tylko w tym tygodniu mieliśmy tutaj dwa potrącenia pieszych, w tym jedno śmiertelne.

Zmiany są konieczne, wnioskują o nie też miejscy radni

Od początku roku przy ulicy Nowowiejskiego doszło już do 34 zdarzeń drogowych, w tym do 6 wypadków, w których zginęło 2 pieszych. Z uwagi na rosnącą liczbę zdarzeń, do jakich dochodzi w tym miejscu, częstochowska drogówka będzie wnioskowała o wyznaczenie na tej ulicy strefy ograniczonej prędkości.

We wtorek (18.10) natomiast doszło do 3 zdarzeń z udziałem pieszych na terenie Częstochowy. Przy ulicy Nowowiejskiego kierująca chryslerem potrąciła na oznakowanym przejściu dla pieszych 39-letnią kobietę. Na szczęście piesza nie odniosła poważnych obrażeń. Tego samego dnia przy ulicy Okulickiego doszło do potrącenia 78-letniej pieszej wchodzącej na przejście dla pieszych przez kierującego autobusem komunikacji miejscowej. 78-latka w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Również we wtorek na ulicy 7 Kamienic kierujący dostawczym renault najechał na 76-letniego pieszego wchodzącego na przejście dla pieszych. Mężczyzna z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozsądek i szczególną ostrożność na drodze!

– pisze policja i przypomina, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz wchodzącemu na nie. W miejscach, gdzie występuje wzmożony ruch pieszych należy w pierwszej kolejności zwolnić i stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Uwaga! Przy prędkości uderzenia pojazdu w pieszego wynoszącej 30 km/h, pieszy ma ponad 90% szans na przeżycie wypadku, przy 50 km/h, pieszy ma 40 do 60% szans na przeżycie wypadku, natomiast przy 70 km/h, pieszy nie ma prawie żadnych szans na przeżycie wypadku.

Przypominamy najważniejsze zasady, które obowiązują pieszych!

  • Pieszy, co do zasady, poruszając się po drodze, ma obowiązek ustępować miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi, poza przypadkami, gdzie pieszemu przysługuje pierwszeństwo, jak choćby na wyznaczonym przejściu dla pieszych. Piesi powinni więc zachować szczególną ostrożność nie tylko po to, aby spełnić obowiązek ustawowy, ale przede wszystkim, by zadbać o własne życie i zdrowie;
  • Pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd – również na przejściu dla pieszych. Pieszy musi więc ocenić, czy wchodząc na jezdnię, da szansę kierowcy na bezpieczne zatrzymanie się. Zabrania się wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
  • Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów, ale pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów.
  • Piesi decydują o swoim bezpieczeństwie również w innych sytuacjach drogowych. Ustawowy obowiązek używania elementów odblaskowych spoczywa na pieszych przy poruszaniu się po zmroku po drodze poza obszarem zabudowanym, jednak używajmy odblasków również w mieście.
  • Nawet mały element odblaskowy może uratować nam życie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj