Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Bardzo wielu chętnych uczniów w projekcie Czas Na Staż. Czy dopiszą też firmy?

Trwa kolejny etap projektu „Czas na staż" w Częstochowie, a projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się 900 uczniów szkół technicznych i branżowych. Miasto teraz szuka przedsiębiorców, którzy chcieliby zorganizować u siebie w firmie staże dla młodzieży.

fot. Czas Na Staż
fot.czestochowa.pl

Szacowany czas czytania: 02:15

Czas Na Staż

Uczniowie nie tylko zdobędą cenne doświadczenie, ale też stypendium w wysokości 80% minimalnej stawki za pracę:

Aleksandra Bożek: Najbardziej popularne były takie kierunki związane z informatyką: technik informatyk, technik programista, w zasadzie w każdym kierunku spośród 43, które mieliśmy w projekcie, mieliśmy kandydatów i tutaj nie było problemu w zakresie żadnego kierunku. Prawdopodobnie będzie mniej naborów, prawdopodobnie zrezygnujemy z ostatniego planowanego naboru, tego za 2 lata, ale jest już decyzja, że będziemy szykować kolejny projekt, tak aby ci uczniowie, którzy przyjdą do szkół technicznych, szkół branżowych pierwszego stopnia, w kolejnych latach mogli wziąć udział w stażach.

Już w pierwszym naborze została zapełniona prawie cała ilość przewidzianych miejsc, mówi Aleksandra Bożek – zastępczyni naczelnika Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju w Urzędzie Miasta. Wartość programu to 4 mln zł, a dofinansowanie z Unii wynosi 3,8 mln zł, zauważa prezydent miasta:

Krzysztof Matyjaszczyk: Już dokonaliśmy rekrutacji wśród częstochowskich uczniów i na 957 miejsc w tym programie, mamy około 900 chętnych. Także bardzo jesteśmy zadowoleni z tego naboru, bo okazało się, że właściwie powinniśmy przez trzy lata zgromadzić ponad 900 uczniów, a my już mamy zbliżoną do tego liczbę. Teraz liczę, że równie dobrze ten program wyjdzie, jeżeli chodzi o nabór spośród częstochowskich przedsiębiorców pracodawców, u których będą te staże realizowane.

Jak dodaje prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, wszystko oczywiście w celu wyszkolenia i przygotowania praktycznego do zawodu przyszłego pracownika. Korzyść z projektu ma być obustronna:

Anna Tymoshenko: Na pewno kwestie finansowe dla uczniów są ważne, bo po pierwsze zdobywają doświadczenie, które mogą sobie wpisać do CV, ale też jeszcze ktoś im za to rzetelnie zapłaci. Po drugie mają czasami możliwość poznania przedsiębiorstw, do których być może nie udałoby im się dostać np. podczas normalnej rekrutacji. I fajne jest to, że mając już uczniowie świadomość, że nie tylko nauka w szkole i w klasie, ale też praktyczna nauka zawodu bardzo dużo daje. To są te umiejętności, których nikt nam już nigdy nie zabierze.

Przekonuje kierowniczka Centrum Obsługi Inwestora częstochowskiego magistratu – Anna Tymoshenko.

Czytaj także:

REKLAMA