Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Bank Żywności rozpoczyna zbiórkę. Przez koronawirusa, będzie w tym roku wyglądać inaczej

Facebook Twitter

W sklepach, przy kasach nie będzie wolontariuszy w pomarańczowych koszulkach, zbiórka zamiast dwóch potrwa pięć dni. Mowa o świątecznej Zbiórce Żywności. W tym roku organizowana jest już po raz 24.

fot. stevepb/pixabay.com

W akcję włączyło się ponad 70 sklepów w Częstochowie i regionie:

Ta zbiórka odbywa się w sposób zupełnie inny i nie jest obsługiwana przez wolontariuszy. Cały trud nagłaśniania, promowania akcji spoczywa na placówkach handlowych. Mamy zapewnienia, że sklepy staną na wysokości zadania i zrobią wszystko, żeby te kosze w sklepach mimo wszystko się zapełniały. Hasło tegorocznej zbiórki to Święta godne a nie głodne, cel pozostaje ten sam – chcemy, aby jak najwięcej osób przed świętami otrzymało pomoc żywnościową.

Pandemia koronawirusa uniemożliwia udział w zbiórce wolontariuszy, mówi w Radiu Jura Norbert Kępiński. Prezes Banku Żywności w Częstochowie dodaje, że osób potrzebujących jest coraz więcej, to głównie osoby starsze.

Sytuacja, która panuje obecnie w naszym kraju powoduje, że niestety coraz więcej osób zgłasza się po pomoc żywnościową, informuje organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, że niestety są w trudnej sytuacji ekonomicznej i przede wszystkim pytają o żywność. Generalnie patrzymy przez pryzmat działalności całorocznej, bo zbiórki to jest jeden element naszej działalności. Widzimy, że coraz więcej osób starszych, z roku na rok przybywa osób starszych, osób niepełnosprawnych, samotnych, które na tę pomoc czekają i z tej pomocy korzystają, ale są to głównie osoby starsze.

Jakie produkty można przekazać w trakcie prowadzonej w tym tygodniu świątecznej zbiórki? Przede wszystkim takie z długą datą przydatności.

Na pewno tłuszcze, kasze, ryże, mąki, cukier, przetwory warzywne, owocowe, przetwory mięsne, konserwy, mleko, napoje, soki, miody. Zawsze na końcu wymieniamy słodycze, bo o dzieciach też nie możemy zapomnieć, dzieci najbardziej właśnie czekają na słodycze, więc liczymy, że ta część naszych beneficjentów – ta najmłodsza część dostanie to, na co czekają. Generalnie tak jak powiedziałem – produkty o bezpiecznym terminie przydatności do spożycia i trwale pakowane.

W tym roku akcja została też wydłużona – potrzebującym można pomóc od 23 do 28 listopada w ponad 2000 sklepów w całej Polsce. Dodatkowo uruchomiony został charytatywny sklep online:

Tegoroczną zbiórkę można wesprzeć na dwa sposoby: robiąc zakupy i zostawiając je w sklepach w specjalnie oznakowanych koszach, ale też uruchomiono sklep internetowy, gdzie osoby, które np. nie robią zakupów, nie wychodzą z domu, mogą przekazać jakąś kwotę pieniędzy – wtedy banki żywności za te zebrane kwoty dokupią żywność, uzupełnienie tego, co zostanie pozyskane w sposób tradycyjny. Na stronie bankizywnosci.pl i na naszym facebooku banku żywności w Częstochowie można te informacje – linki przekierowujące do tego sklepu można znaleźć. My obsługujemy 70 sklepów – mówię o banku żywności w Częstochowie i regionie. 70 sklepów bierze udział w zbiórce. To są zarówno duże sklepy sieciowe, duże markety, jak również takie mniejsze troszeczkę, ale myślę, że każdy kto będzie chciał nas wesprzeć w czasie tej akcji, będzie mógł to zrobić tym bardziej, że zbiórka nie trwa dwa dni, jak to ostatnio bywało, ale zbieramy do soboty, więc jest troszeczkę czasu, żeby naszą zbiórkę wesprzeć. 

– dodaje Norbert Kępiński z Banku Żywności w Częstochowie.

https://bankizywnosci.pl/uratujmy-swieta-juz-za-chwile-rusza-24-swiateczna-zbiorka-zywnosci-ze-wzgledu-na-pandemie-w-nowej-formule/

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024