Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Balansujące rzeźby na Starym Rynku

Facebook Twitter

Na Starym Rynku w Częstochowie rozpoczął się montaż rzeźb balansujących Jerzego Kędziory. To jak mówią mieszkańcy "wisienka na torcie" projektu, jakim jest rewitalizacja Starego Rynku.

Artysta przygotował tematycznie zestaw 20 rzeźb, a ostatecznego wyboru 14 z nich dokona już na placu budowy. Wybór będzie uzależniony od wszystkich czynników przestrzennych oraz technicznych możliwości montażowych z uwzględnieniem tzw. róży wiatrów.

mówi sam autor, artysta rzeźbiarz Jerzy Kędziora.. Postaci zawieszone nad płytą rynku stworzą kolekcję pod nazwą „Teatrum – Igrce Częstocha”…

dodaje Jerzy Kędziora. Oprócz rzeźb, na miejscu uwagę mieszkańców i turystów na pewno będzie przykuwać kolorowa „tańcząca fontanna”. Prace związane z częścią drogową, przebudową i aranżacją przestrzeni Starego Rynku powinny zakończyć się do końca 2020 r. W pierwszym kwartale przyszłego roku trwać będą jeszcze prace wewnątrz przeszklonego pawilonu, wzniesionego w miejscu odkrycia pozostałości murów starego Ratusza.

W zestawie rzeźb branych pod uwagę są, oprócz montowanych 19 listopada: „Dziewczynka na kole”, „Młodzieniec z wiatraczkami”, „Dziewczynka z szarfą”, „Lalkarz”, „Dzwonnik”, „Napinająca linę”, „Grający na cymbałach”, „Złota piłka – sportowiec”, „Atleta nad poprzeczką”, „ Sportowiec nad poprzeczką”, „Atleta nad płotkiem”, „Próba zeskoku” „Skaczący do wody”, „Akrobata z krzesłem”, „Szczudlarz I”, „Szczudlarz II” i „Szczudlarz III”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj