Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Bądźmy silne i bezpieczne – apelują i działają w nowej kampanii na rzecz kobiet w Częstochowie

Facebook Twitter

„Bądźmy silne i bezpieczne” - pod takim hasłem w mieście została zainicjowana kolejna akcja skierowana do kobiet. To inicjatywa policji, Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i częstochowskiego magistratu. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa wśród naszych mieszkanek.

fot. czestochowa.pl

Ilustracją nowych działań są prace plastyczne Marty Frej.

Chcieliśmy dotrzeć do jak największej grupy mieszkanek, stąd umieszczenie plakatów czy memów pani Marty Frej na autobusach częstochowskich. 5 autobusów do 31 marca będzie jeździło po Częstochowie i w jakiś sposób edukowało częstochowianki, aby starały się być bezpieczne. Jest poradnik, który odnosi się do bezpieczeństwa w komunikacji, w domu, na dyskotece. Jest część typowo policyjna odnosząca się do procedury założenia niebieskiej karty, do ustawy antyprzemocowej, do przemocy w rodzinie. Amazonki i Szpital Miejski zwracają się do mieszkanek, aby żyły zdrowo. 

Podobne przedsięwzięcia inicjowano już w 2020 roku

– mówi Paweł Konieczny – prezes ZGM TBS w Częstochowie. Obok poradników i specjalnych haseł w przestrzeni miejskiej, są też apele mundurowych. Policja prosi aby reagować i zgłaszać przypadki przemocy domowej:

Czasami te kobiety przyjmujące role ofiary domowej nie dostrzegą tej możliwości pomocy. Od tego są sąsiedzi, znajomi, przyjaciele. Ważne, żeby uczulić tak samo osoby z sąsiedztwa, rodzinę, aby informować nas, instytucję o tym, że w tej rodzinie dzieje się źle. My jesteśmy już mocno do tego zobligowani i zdeterminowani, żeby każdą taką informację sprawdzić i użyć wszelkich sposobów, żeby do tej kobiety, ofiary przemocy dotrzeć

– mówił mł. insp. Dariusz Kiedrzyn – miejski komendant policji w Częstochowie. Ważne jest uświadomienie mieszkankom problemu, bo jak zauważa policja – często kobiety nie zdają sobie sprawy, że są ofiarami przemocy:

Jest to przemoc fizyczna, psychiczna, finansowa – uzależnienie od środków finansowych. Mnóstwo sytuacji przemocowych można tutaj wymieniać i tak naprawdę nie do końca wszystkie osoby wiedzą, że takie a nie inne zachowanie – niekoniecznie polegające na używaniu przemocy fizycznej – można zakwalifikować jako przemoc, zachowanie, które kwalifikowałoby do przestępstwa znęcania Art. 7 KK.

– dodaje komendant częstochowskiej policji. Według oficjalnych statystyk w 2019 roku w Częstochowie doszło do blisko 50 gwałtów na kobietach, w 2020 było 40 takich przestępstw.

Zwiększyło się zagrożenie dla ofiar przemocy domowej na skutek trwającej pandemii i długotrwałej izolacji społecznej

– alarmowali w tym temacie specjaliści z ośrodków interwencyjnych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024