Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Badania przesiewowe w kierunku diagnozowania autyzmu. Nadal można korzystać z miejskiego programu

Jeszcze możecie skorzystać z miejskiego programu badań przesiewowych pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu. Jest przeznaczony łącznie dla 250 dzieci do 35 miesiąca życia. To już siódma edycja tego rodzaju profilaktyki w Częstochowie.

fot. Pixabay.com

Szacowany czas czytania: 02:06

Badania przesiewowe. Przeprowadza je Fundacja Primo Diagnosis

Anna Kościańska: To są badania przesiewowe realizowane już po raz siódmy przez Fundację Primo Diagnosis wspólnie z Urzędem Miasta, który finansuje te badania. Jest to program zdrowotny, profilaktyczny. Badania przesiewowe dwulatków z terenu naszej gminy pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu. W wyjątkowych sytuacjach nie trzymamy się tak kurczowo tego wieku, ale to jest doskonały okres., nie bez kozery bilans zdrowotny dziecka też w wieku dwóch lat jest realizowany, więc to jest taki kluczowy czas. Świetnie można już określić, czy dziecko jest w spektrum autyzmu, czy nie.

– jak przypomina Anna Kościańska, prezes Fundacji Primo Diagnosis – w przypadku wykrytych zaburzeń rodzice otrzymają wskazówki dotyczące rozwoju dziecka i dostępnego wsparcia. Jak zrobić pierwszy krok w diagnozowaniu maluchów?

Anna Kościańska: Na stronie naszej Fundacji Primo Diagnosis znajduje się takie narzędzie przesiewowe (…). Zapraszam Państwa do skorzystania z tego narzędzia, czyli wypełnienia takich 20 behawioralnych wskazań. To są takie czerwone, flagowe jakby symptomy mogące sugerować zaburzenia spektrum u dziecka (…). My sobie to analizujemy i jeśli wynik wskazuje na możliwość zagrożenia dziecka rozwojem spektrum autyzmu, wtedy do państwa się odzywamy.

Realizatorem tego programu na zlecenie samorządu jest Fundacja „Primo Diagnosis”, której siedziba znajduje się przy ul. Śląskiej 23. Do tej fundacji należy kierować zgłoszenia jeżeli chcemy zapisać się do programu.

Anna Kościańska: Można się kontaktować przez stronę fundacji. Tam są dwa telefony podane i umawiać się. Jeśli widzą Państwo jakieś niepokojące objawy, takie właśnie jak wchodzenie w relacje społeczne dziecka, jak sposób zabawy, jak komunikacja, rozwój języka, jak to, że dziecko się izoluje, że nie bawi się z rówieśnikami. Zresztą państwo najlepiej wiedzą, co może Was rodziców niepokoić. Zapraszamy, czekamy. Na pewno sprawy nie zbagatelizujemy, tak jak niektórzy lekarze to robią.

Pamiętajcie – skorzystać mogą rodzice dzieci do lat dwóch, zameldowani w Częstochowie. Do udziału w profilaktyce zachęcała Anna Kościańska.

fot. materiał prasowy

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

REKLAMA