Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Badali jakość powietrza przy użyciu dronów w dzielnicy Stradom

Facebook Twitter

Nowoczesne technologie wspierają nas w mieście w walce o czystsze powietrze. Do pomiaru stężeń pyłu zawieszonego, częstochowski samorząd już wykorzystuje drony. Pomiary prowadzono m.in. w dzielnicy Stradom.

fot. czestochowa.pl

Miasto i Wydział Ochrony Środowiska koordynują działania razem z Instytutem Technologii Paliw i Energii w Zabrzu. To działania w ramach ekologicznego europejskiego projektu LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”.

Andrzej Szczerba: W tym roku rzeczywiście w celu stworzenia jakby tła czy warunków początkowych dla tego programu są realizowane we wszystkich gminach, które weszły do tego programu, pilotażowe czy bazowe pomiary obszarowych zanieczyszczeń powietrza. I takie pomiary robiliśmy u nas na Stradomiu przez trzy dni. Rzeczywiście, drony z Instytutu Technologii Paliw i Energii w Zabrzu były w użyciu. Właściwie dwa drony. Robiliśmy te pomiary znad każdego komina w tym obszarze.

fot. czestochowa.pl

Jak mówi naczelnik Andrzej Szczerba z Wydziału Ochrony Środowiska UM, kontrole tego co wydobywa się z częstochowskich kominów, prowadzone są zgodne z zapisami wojewódzkiej uchwały antysmogowej.

Andrzej Szczerba: Mają nam określić obszarowo wartość zanieczyszczenia, ale również też wskazać punktowo miejsca, z których były największe emisje. To pozwoli nam w określonych interwałach czasowych na to, żeby móc sprawdzać skuteczność tego naszego programu, realizacji tego programu. Czy poprawia się jakość powietrza? Czy mieszkańcy wymieniają te kwoty? Nawet nie mając wiedzy o wymianie kotłów, pomiary jakości powietrza wskażą w tych samych rejonach, a w odpowiednim czasie wskażą, że dane kominy są nieaktywne, czyli zostały wyłączone kotły na węgiel.

W tym sezonie grzewczym pomiary już wykonano na Stradomiu. Jesienią powrócą, ale tym razem w innych częstochowskich dzielnicach. O programie szeroko na miejskich stronach informuje samorząd.

fot. czestochowa.pl

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 marca 2024